Yaşam Tarzı 14 HAZİRAN 2011 / 13:31

iPhone’cular bu şifreyi kullanıyor

iPhone kullanıcılarının en çok rağbet ettiği şifre ‘1234’. Bu aynı zamanda, dünyada ‘şifre’ kavramının ne kadar yanlış anlaşıldığının en büyük kanıtı. Kullanıcılara yönelik yeni bir araştırma iPhone kullanıcılarının en çok rağbet ettiği şifrenin ‘1234’ olduğunu gösteriyor. Araştırmada, iOS geliştiricisi Daniel Amitay iPhone kullananların alışkanlıklarını izleyerek bir takım saptamalarda bulunuyor.

Big Brother Camera Security uygulamasını iPhone için geliştiren Amitay, uygulamaya bir özellik ekleyerek uygulama için kullanıcıların koydukları şifreleri anonim olarak topladı (hangi telefona ait olduğu bilinmeden). Çalışma sırasında toplam 204.508 şifre toplandı.

Toplanan bilgiye göre kullanıcıların 8.884’ü açılış şifresi olarak ‘1234’ kombinasyonunu kullanıyor. Bunu sırasıyla ‘0000’, ‘2580’ ve ‘1111’ kombinasyonları takip ediyor. Amitay’e göre bu şifrelerin aynı zamanda kullanıcıların internette kullandıkları şifreler olması da yüksek ihtimal

Lise yöntemleri hala var

Araştırma sonucunda insanların aynı rakamları seçtikleri, bazı rakamların bir aşağısı veya bir yukarısını kullandıkları veya bazen de kelimelerin tuş takımındaki rakam karşılıklarını tercih ettiklerini gösteriyor. Örneğin: LOVE kelimesi, cep telefonunun tuş takımıyla yazıldığında ‘5683’e denk geliyor.

Yapılan tüm uyarılara rağmen doğum yılını şifre olarak kullananlara da bol miktarda rastlamak mümkün. Bu yolu seçenlerin ağırlıklı olarak 11 ile 21 yaş arasında ergenlik ile gençlik döneminde olduğu belirtiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun