Yaşam Tarzı 30 EKİM 2009 / 08:00

İnsanda Neandertal geni var mı?

Genetik bilimciler modern insanın atalarıyla, Neandertal'ler arasında cinsel ilişki yaşandığına ilişkin bulgular olduğunu açıkladı.

Genetik bilimciler modern insanın atalarıyla, Neandertal'ler arasında cinsel ilişki yaşandığına ilişkin bulgular olduğunu açıkladı.


Leipzig'de bulunan Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü'nün genetik departmanı direktörü Prof. Svante Paabo, son yıllarda modern insan ile bir süre onunla aynı zaman diliminde birlikte var oldukları Neandertal insanı arasında cinsel ilişki yaşandığını ortaya koyan bulgular olduğunu açıkladı. New York'taki bir konferansta konuşan Paabo, bu cinsel ilişkilerden doğan melez çocukların kısır olup olmadığını araştırdıklarını açıkladı.

Türler arasında cinsel ilişkinin ilk kez rastlanan bir olgu olmadığını vurgulayan Paabo, "Beni asıl ilgilendiren, bu ilişkilerden doğan çocukların kısır olup olmadığı, başka bir deyişle bugünkü insan türünün genetik çeşitliliğine katkıda bulunup bulunmadığı" şeklinde konuştu. Paabo şöyle devam etti: "Ancak bugün Neandertal genlerini taşıyan insanlar olup olmadığını anlamamız için elimizdeki Neandertal fosillerinden tam bir gen haritası çıkarmamız gerekiyor."

Öte yandan Paabo, bazı Neandertal genleri bugüne kadar taşınmış olsa bile bu durumun tespit edilemeyecek kadar zor olabileceği ihtimalini de hatırlatıyor.

Neandertaller 30 bin yıl kadar önce modern insanın atalarıyla birlikte varolmuş, bu iki tür yaklaşık 10-12 bin yıl birlikte yaşadıktan sonra Neandertaller'in soyu tükenmişti.