Yaşam Tarzı 12 ŞUBAT 2010 / 08:54

İnançlı olmak istiyorsan bıçak altına yatacaksın

İtalya'da yapılan bir araştırma, beynin bazı bölümlerinin inançla ilgili olabileceğini ortaya koydu.

İtalya'da yapılan bir araştırma, beynin bazı bölümlerinin inançla ilgili olabileceğini ortaya koydu.


İtalya'da yapılan bir araştırma, tümör nedeniyle beynindeki belli bölümler çıkarılan hastaların operasyon sonrasında daha inançlı bireyler haline dönüştüğünü gösterdi. Bu değişim, daha çok beynin arka kısmında yer alan tümörlerin çıkarıldığı hastalarda gözleniyor.

Udine Üniversitesi'nden Algı Nörolojisi uzmanı Cosimo Urgesi ve ekibi tarafından yürütülen araştırmanın, inançlara olan bağlılığın tıpkı diğer bazı kişisel özellikler gibi beynin belli bölgeleri tarafından kontrol edildiğine dair şimdiye kadar ortaya koyulmuş en ciddi kanıt olduğu belirtiliyor. Bu da inançlara olan bağlılığın doğuştan belirlendiği veya kafa travması gibi beklenmedik olayların inancı artırabileceği varsayımlarını güçlendiriyor.

Scientific American'da yayınlanan haberin tamamı için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun