Yaşam Tarzı 21 MAYIS 2010 / 13:37

İlk yapay canlı üretildi

Bilim insanları, laboratuar ortamında ilk kez bir yapay canlı üretimine imza attı.

Bilim insanları, laboratuar ortamında ilk kez bir yapay canlı üretimine imza attı.


İnsan kalıtım şemasının oluşturulmasına öncülük eden Biyolog Dr Craig Venter, yaptığı açıklamayla insan eliyle yapılmış ilk hücreyi üretmeyi başardıklarını açıkladı.

Synthia adı verilen yapay bakteri, üretilebilecek yeni türlerin doğada olmayacak yeni özel yetenekler kazanabileceğinin ispatı olarak görülüyor. Dr Craig Venter ve ekibi yeni aşılar üzerinde çalışıyor. Ayrıca ekip bu yolla biyoyakıt üretmenin de mümkün olacağına inanıyor.

Dr Venter, Times gazetesine verdiği röportajda, "4 şişe kimyasal kullanarak milyonlarca sayfalık DNA yazılımıyla bilgisayara ilk bilgileri girdik ve sonunda yaşayan bir organizmaya ulaşmayı başardık" diye konuştu.

Konuşmasının devamında çalışmanın dünya için önemini vurgulayan Craig Venter, "Bu tüm dünya için ilk adımdır. Bu gelişmeyle birlikte filozofi, düşünme tarzı ve kullandığımız araçlar değişecek. Bir milat yaşıyoruz. Bu çalışma yeni bir dünyaya geçişin ilk adımı olarak da görülebilir" dedi.

Diğer yandan bu çalışmanın bazı riskleri de bulunuyor. Geliştirilen yapay canlı biyolojik silah olarak insanları tehdit edebileceği düşünülüyor. Bazı bilim insanları da efsanevi Pandora'nın kutusunun açılmış olabileceğini, ancak içinden tam olarak ne çıkacağını şimdiden bilemeyeceklerini savunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun