Yaşam Tarzı 16 EYLÜL 2011 / 13:57

IE 10’da Flash desteği olmayacak

Apple’ın Flash desteğini vermemekteki ısrarına, Microsoft da internet tarayıcısının yeni sürümünde karşılık veriyor. Internet Explorer 10 sadece HTML5 desteğiyle geliyor.Apple’ın iPhone’un çıkışıyla beraber mobil cihazlarında Flash desteğine son vermesi ortalık birbirine katmıştı. Mobil cihazlardaki sınırlı işlem gücünü verimsiz kullanıdığı gerekçesiyle desteklenmeyen Flash, şimdi Microsoft’un da listesinden çıktı. Internet Explorer’ın 10’uncu sürümü HTML5 desteğine sahip olacak.

Diğer büyük gelişme ise IE 10’un en az bir sürümünde eklenti desteğinin de kaldırılması. Web geliştiriciler ve şirketler için bu eklentilerin kullanılabildiği ikinci bir sürümün daha çıkması gündemde. Zaten bu desteğe sahip sürümün de standart haline gelmesi bekleniyor.

IE 10 ile beraber gelen bu radikal kararın en büyük gerekçesi ise Windows 8 ile beraber gelen Metro arayüzü olarak gösteriliyor. Metro arayüzü HTML5 tabanlı olduğundan, Microsoft web‘in geleceğini de bir anlamda bunun üzerine kurguluyor.

(Ed: Flash her ne yılların alışkanlığı olsa da bilgisayarın fanını daha hızlı çalışmaya zorlayan teknolojilerden biri olarak mobil tarafta şansını yitirdi.)