Yaşam Tarzı 29 AĞUSTOS 2012 / 10:05

IBM Watson Siri'yi yok etmeye hazırlanıyor

IBM Watson gelişmiş asistan olacak

Apple’ın Siri uygulamasının birçok benzeri dolaşırken, IBM bahsi bir adım öteye taşıyarak süper bilgisayarıyla bilimsel çalışmalara bile cevap verebilecek bir sistem vizyonu olduğunu açıkladı.Siri hayatımıza girdiğinde oldukça şaşırmıştık. Apple’ın ses kontrollü asistanı sorduğumuz soruyu sunucularına taşıyarak bizlere anlamlı bir cevap vermeye çalışıyor. Birçok şikayet gelse de uygulamanın oldukça vizyoner olduğu açıkça görülüyor.

Mayıs ayında çalışanlarının Siri kullanmasını yasaklayan IBM, süper bilgisayarı Watson ile çok daha gelişmiş bir sistem yaratılabileceğini duyurdu. Kritik bilgilerin Apple sunucularında depolanmasından endişe ettiği için kendi ağı üzerinde Siri’ye erişim izni vermeyen IBM, Watson’ın sesli komut sistemiyle konum bilgisi, tarihsel eğilimler ve bilimsel çalışmalara cevap verebilecek düzeye gelebileceğini aktardı.

Bloomberg’e verdiği röportajda vizyonlarını açıklayan IBM İnovasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Bernie Meyerson, “Örneğin bir çiftçi, ‘ne zaman mısır ekmeliyim?’ sorusunu seslendirdiğinde Watson buna doğru cevabı verebilir” dedi. Meyerson’a göre, bir gün dünyanın tüm bilgisini elinde bulunduran bir makineye erişmeye hazır olmalıyız.

İş analitiğinde 2015 hedefi: 16 milyar dolar

2015’te iş analitiğinden 16 milyar dolar gelir elde etmeyi planlayan IBM, yeni pazarlara açılarak gelirini artırmayı hedefliyor. Watson’ın tüketicilere yönelik çalışmalar gerçekleştirmemesinin önündeki en büyük engel harcadığı enerji miktarı.Dev bilgisayarı çalıştırmak için 6 bin masaüstü bilgisayarın çalışmasına eşit enerji hazarcanıyor. Üzerinde çalışılan bir sonraki sürüm “Watson 2.0” ile yeterince enerji tasarrufu elde edilebilirse, akıllı telefonlar ve tabletler için çalışmalar yürütülebilecek. Bunun yanında yeni sürümde ses ve görüntü algılaması da yer alacak.

Watson şu anda finans, sağlık, telekomünikasyon ve diğer geniş alanlarda hizmet vererek IBM’e milyarlarca dolar kazandırıyor.

IBM’in vizyonuna bakılırsa, Apple’ın Siri uygulaması gibi ses kontrollü bir asistandan çok öte bir yazılım bizleri bekliyor. Görünen o ki, bizim söylediklerimizi yapmakla kalmayan çok daha zeki bir makine karşımıza çıkacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun