Yaşam Tarzı 11 TEMMUZ 2011 / 15:00

IBM sosyal medyaya el attı

Şirketlerin iş faaliyetlerini dönüştürmelerinde önemli bir araç olarak her geçen gün daha fazla önem kazanan sosyal iş ağlarına el atan IBM, sosyal ağ oluşturma platformu olan IBM Connections yazılımıyla daha fazlasını sunmayı hedefliyor.Görünen o ki, üretilen yazılım sosyal ağlarla iş akışını bir araya getiren bir platform sunuyor.

Yeni IBM Connections yazılımı, şirket içindeki verilerin anlık olarak izlenebilmesini sağlıyor. Analiz yapmak için gün sonunu beklemek yerine, yeni IBM Connections yazılımının uyumluluk işlevi kullanılarak bilgiler gerçek-zamanlı tahlil edilerek incelenebiliyor.

IBM’den verilen bilgilere göre, son günlerde giderek önem kazanan “sosyal” yazılımların, şirketlerin pazarlama, müşteri hizmetleri, satış, ürün geliştirme ve insan kaynakları gibi tüm faaliyetlerinin neredeyse her aşamasını dönüştürmelerinde önemli bir işlevi bulunuyor. Öte yandan, risk yönetimi süreçlerinde değişik sosyal topluluklardan öngörü elde ederken düzenleyici uygulamalar da dâhil olmak üzere denetim ilkelerine bağlı kalmaları, küresel şirketler için giderek zorlaşıyor. Önde gelen araştırma şirketi Gartner’a göre iki yıl sonra şirketlerin yüzde 50’sinin sosyal medya sitelerinden içerik üretmek zorunda kalacak ve dolayısıyla da tüm uygulamalar ve bilgiler için geniş kapsamlı bir denetim stratejisine sahip olmaları gerekecek.

Yeni IBM Connections 3.01 yazılımı, mikroblogları, vikipedya gibi bilgi sitelerini, toplulukları ve etkinlikleri kullanarak müşteriler, çözüm ortakları ve çalışanlar arasında işbirliği oluşturulmasını sağlıyor. Kurumsal düzeyde uyum yetenekleri barındıran bu sosyal ağ platformu, konuşmaları, gönderileri ve yüklenen dosyaları gerçek zamanlı izleyerek ilgilendiği verileri çekip alabiliyor. Bu şekilde gerçek zamanlı ve çevrimiçi elektronik takip olanağı bulan kurumlar hem kurumsal politikaları doğrultusunda hareket edebiliyor hem de sosyal ağların iletişim hızında çalışmaya devam edebiliyor.

IBM Connections ve Actiance Vantage ortak çalışma yürütüyor

Bu yeni yazılımının yanı sıra IBM, uyum gerekliliklerinin sağlanması konusunda öncü bir kuruluş olan Actiance ile ortak bir çalışma yürüterek, hangi sektörde faaliyet gösterdiklerinden bağımsız olarak müşterilerine uyumluluk olanakları sağlamayı hedeflediğini duyurdu. Bu paralelde, 2011’in üçüncü çeyreğinde tanıtılacak, sosyal içerik arşivi oluşturan ve günlüğe kaydeden Actiance Vantage for IBM Connections yazılımı, şirketlerin kurumsal ve resmi düzenlemelerle uyumluluğunu sağlamaya yardımcı olmayı planlıyor.

Yazılım, kullanıcıların yorumlarını göndermelerine, oylamalarına ve aradıkları uzmanlara ulaşmalarına yardımcı olacak “sosyal analitik” özelliklerini de içeriyor.

IBM Türk Yazılım Ürünleri Satış Müdürü Müdürü Server Tanfer, "Sosyal iş ağlarının sunduğu avantajlar göz ardı edilemez. Önde gelen araştırma kuruluşu Gartner tarafından iki yıldır sosyal platform yazılımında en büyük pazar payına sahip şirket olarak seçilen IBM’in yeni yazılımı, sektörde öncü konumda olduğu işbirliği çözümleri portföyünün bir parçasıdır. Uyumlulukla ilişkin yeni duyurduğumuz ürünler sosyal işletmelerin değişik işbirliği araçları kullanarak çalışanlardan oluşan ağlarını daha rahatlıkla kurmalarına, inovasyonu geliştirmelerine ve hızlandırmalarına ön ayak olacaktır” diye konuştu.

IBM’in sosyal iş ağları ile ilgili ürünleri ve çözümleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için http://www.ibm.com/social adresini ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun