Yaşam Tarzı 25 MART 2009 / 09:03

IBM'in yazılım yarışmasına ilgi yoğun

IBM Yazılım Akademisi Yarışması'nda bin 100 öğrenci yarışıyor.

IBM Yazılım Akademisi Yarışması'nda bin 100 öğrenci yarışıyor.

IBM, 2008'de başlattığı 'IBM Yazılım Akademisi' yarışmasına, bu yıl bin 100 öğrencinin kayıt yaptırdığını açıkladı. Türkiye ve KKTC’den üniversite öğrencilerinin katılabildiği Yazılım Akademisi Yarışması kapsamında DB2, XML ve PureXML teknolojileriyle ilgili atölye çalışmaları ve çevrimiçi eğitimler gerçekleştirildi.


Daha sonra öğrenciler bir akademisyenin danışmanlığında oluşturdukları ekiplerle IBM’in sunduğu senaryolar doğrultusunda, iş hayatında karşılaşılan gerçek problemleri çözecek yazılım uygulamaları geliştirmeye başladı. Bu yıl yarışmada 151 öğrenci ekibi yer alıyor. Gelinen aşamada öğrenciler; IBM’in hazırladığı 'Misyonum Suçun Olmadığı Bir Şehir', 'İnternet Üzerinden Sigorta', 'Akıllı Küçük Aygıt Çevrimiçi İzleme Sistemi', 'GSM Tabanlı Uzaktan İzleme ve Faturalama' ve 'GSM Aygıtı İçin Çok Dilli SMS Gönderme Uygulaması' konu başlıklarına göre çalışmalarını sürdürüyor. 1 Nisan tarihinde sona erecek yarışmada geliştirilen projeler jüri tarafından değerlendirilecek. Başarılı bulunan öğrencilere ve danışman öğretim üyelerine çeşitli ödüller verilecek.


Yarışmada birinci olan ekibin üyeleri, 2-3 Temmuz tarihlerinde İtalya’nın Roma kentindeki IBM Laboratuvarı’na yapılacak teknik geziye katılacak. Aynı zamanda ekip üyelerine ve danışmanına dizüstü bilgisayar hediye edilecek. İkinci olan olan ekibe ve danışmanına Sony PSP; üçüncü ekibe ve danışmanına isen iPod verilecek.


Yarışmada ilk üçe giren ekiplerin üyeleri, ihtiyaç dahilinde oluşacak pozisyonlar için iş görüşmelerinde önceliğe sahip olacak. Yarışmada ilk beş sırayı alacak ekiplerse IBM Türk’te, Bilgi-IBM İleri Araştırmalar Merkezi'nde ya da IBM İnovasyon Merkezi'nde sağlanan staj olanaklarında öncelik hakkı elde edecek. Diğer yandan yarışmaya katılarak proje sunan tüm öğrencilerin özgeçmişleri, IBM’in küresel işgücü alımı için yararlandığı özel bir CV havuzu 'IBM Student Portal'a eklenecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun