Yaşam Tarzı 15 ARALIK 2011 / 16:20

IBM, Hatay Arkeoloji Müzesi’ni gönüllü ortaklarıyla birlikte sanal ortama taşıdı

Hatay Arkeoloji Müzesi sanal ortama taşındı

IBM öncülüğündeki bir gönüllülük girişimiyle hayata geçirilen projeyle, dünyanın en zengin mozaik koleksiyonlarından birine sahip Hatay Arkeoloji Müzesi’ndeki eserler sanal ortama taşındı. Hatay Sanal Arkeoloji Müzesi, 15 Aralık 2011 tarihinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katıldığı törenle ziyaretçilere açıldı. 16 Haziran 2011 tarihinde yüzüncü yaşını kutlayan IBM, 100. yılının en önemli projelerinden bir tanesini Hatay’da hayata geçirdi. IBM öncülüğündeki gönüllülük girişimi çerçevesinde, dünyanın en zengin mozaik koleksiyonlarından birine sahip Hatay Arkeoloji Müzesi’ndeki mozaikleri, tarihi ve sanat eserlerini, Hatay’a ait diğer kültürel zenginlikleri dünyaya tanıtmak üzere bir sanal müze projesi oluşturuldu.

13 ay önce Antakya’da düzenlenen IBM Çözüm Ortakları Liderler zirvesinde gündeme gelen Hatay Sanal Arkeoloji Müzesi, 15 Aralık 2011 tarihinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katıldığı bir törenle ziyaretçilerin kullanımına açıldı.

IBM Türk, Index Grup, Özyeğin Üniversitesi, Marjinal Porter Novelli, Kanguru Sanat, 32 Bit Bilgisayar Hizmetleri ve önde gelen fotoğraf sanatçıları Fatih Demirhan ve Sadık Üçok’un gönüllü destekleri ve Kültür Bakanlığı, Hatay Valiliği, Antakya Belediyesi, Hatay Arkeoloji Müzesi, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle gerçekleştirilen bu proje kapsamında şu ana kadar 72 mozaik, 18 adet heykel ve Hatay’a ait 10 adet kültürel mirasın fotoğrafları ve videoları çekilerek sanal müzeye aktarıldı.

360 derece görüntüleme seçeneği, bilgisayarlar için Flash ve mobil cihazlar için HTML versiyonlar, tanıtım videoları ve fotoğrafları, kapsamlı envanter bilgileri, Türkçe ve İngilizce dil seçenekleri gibi özellikleriyle sanal müze projesi, tarihe damgasını vuran eserleri web sitesi üzerinden ziyaretçilerin kullanımına açtı. Hatay Sanal Arkeoloji Müzesi projesinin altyapısı IBM yazılım ve donanımları üzerinde çalışıyor.

Dünyanın en zengin üçüncü mozaik müzesi sanal ortamda

[caption id="attachment_39725" align="alignnone" width="455" caption="Index Grup CEO’su Erol Bilecik, IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay"][/caption]

Hatay Sanal Arkeoloji Müzesi’nin açılışını yapan Ertuğrul Günay projeyle ilgili olarak “Bugün Türkiye turizm açısından dünyanın ilk on ülkesi arasında yer alıyor. Bunda kültürler ve dinler arası diyalogu yaşatan Hatay’ın ve bu toprakların rolü büyüktür. Şu anda Hatay Arkeoloji Müzesi dünyanın en büyük ve en zengin üçüncü mozaik müzesidir ve 2013’te yeni Hatay Arkeoloji Müzesi açıldığında alan olarak en büyük müze olacaktır. Geçmişi bilmek ve sahiplenmek bir ihtiyaçtır ve IBM’in Hatay’ın en önemli zenginliklerini dünyaya tanıtmak için öncülük ettiği Hatay Sanal Arkeoloji Müzesi projesi çok özel ve anlamlı bir katkıdır. Bu projeyi tüm içtenliğimizle destekliyoruz” diye konuştu.

IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk “yıl ülkemizde çeşitli şehirlerde yürüttükleri başarılı çalışmalardan ötürü Özel Sektör Gönüllüleri Derneği’nden de ödül alan 'IBM Kurumsal Hizmet Gücü Programı' için dünyanın değişik ülkelerinden ülkemize gelen IBM çalışanları, geçtiğimiz Ekim ayında Hatay bölgesinde kentin gelişimi ve turizmin teşvik edilmesi için çalıştılar. Tüm bu projeler, 73 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren IBM’in bu pazara olan bağlılığının son örnekleridir” diye konuştu.

Index Grup CEO’su Erol Bilecik ise “Uluslararası birçok platformdan ziyaretçisi olan bu değerli kent müzesinin, yıllara dayanan güvenilir bir iş ortaklığı sürdürdüğümüz IBM ana sponsorluğunda, son teknolojik donanımlarla zenginleştirilmiş bir şekilde sanal ortamda insanlığın hizmetine sunulması bizleri gururlandırıyor. Bir Antakyalı olarak bu projeye katılan herkesten daha farklı bir heyecan duyuyorum. Yeryüzünün dört bir yanında yaşayan herkes Antakya’da ortaya çıkan kültürel değerlere erişim hakkı kazanarak dokunabilecek olması beni mutlu ediyor” diyerek görüşlerini ifade etti.

Hatay Sanal Arkeoloji Müzesi hakkında daha fazla bilgi almak için müzenin web sitesini sitesini ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun