Yaşam Tarzı 23 KASIM 2011 / 12:35

Hırsızlar Xbox Live şifrelerinin peşinde

Sony’nin başına gelenlerden sonra bir Microsoft’un oyun konsoluna ve oyun platformuna yönelik bir saldırı mı söz konusu? Yaz başında Sony’nin oyun platformuna düzenlenen saldırıda milyonlarca kişi mağdur olmuştu. Şimdi de Microsoft’un Xbox Live’ı üzerindeki oyun meraklılarına yönelik bir tehdit var. Sahte e-posta üzerinden bilgilerin çalınmasına karşı Microsoft uyarıda bulundu.

Bazı kullanıcıların sahte e-posta almasının ardından Xbox Live kullanıcılarından hesaplarını kontrol etmeleri istendi. BBC News haberine göre, şifre çalma (phishing) saldırısı kullanıcıları sahte bir siteye yönlendirdi ve onların; adres, e-posta, kredi kartı detayları gibi kişisel bilgilerini girmeleri istendi. Konuyu soruşturan Microsoft, İngiltere’de kullanıcıların küçük bir bölümünün bu saldırıdan etkilendiğini bildirdi.

“Güvenliği artırmaya çalışıyoruz”

Xbox Live servisinin güvenliğini bu gibi gelişen tehditlere karşı geliştirmekle ilgili çalıştıklarını söyleyen Microsoft yetkilileri, bu hırsızlıktan etkilenen üyelerle doğrudan temasa geçtiklerini, tüm Xbox Live kullanıcılarına da hesap detaylarını korumaları için hesap güvenlik rehberindeki adımları uygulamaları gerektiğini belirtti. Öte yandan Microsoft, Xbox Live’ın kendi güvenliğinde herhangi bir güvenlik açığı olmadığının da altını çizdi.

Şirketin internet sitesinde online güvenlik ile ilgili öneriler olduğunu belirten şirket, yine de kişileri şifrelerini veya e-posta adreslerini paylaşmamaları konusunda uyardı. Şirket, kişileri güvenliğine inanmadıkları internet sitelerine kişisel bilgi yazmamaları gerektiğini de hatırlattı.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun