Yaşam Tarzı 20 TEMMUZ 2011 / 14:48

Hindistanlı Tata'nın yaptığı ev 720 dolara mal olacak, 20 yıl ayakta kalacak

Geçtiğimiz yıllarda dünyanın en ekonomik arabasını üreten Hindistanlı Tata grubu, şimdi de herkesin ev sahibi olabilmesi için 720 dolarlık ev üretimine soyundu. Malzemeleri bir kutu içinde ulaşacak olan evin 1 hafta içinde inşa edilebilecek kadar basit ve en az 20 yıl dayanacak kadar sağlam olması öngörülüyor.

Tata'nın üreteceği hazır evler yaklaşık 20 metrekareden başlayacak. Malzeme olarak hindistancevizi lifi veya hint keneviri kullanacak olan evlerde (ed: kafa yapmasın?) montaj setinin içinden kapı, çatı ve pencere gibi malzemeler de çıkacak.

Tata'nın planı bu evleri şehir yaşamı için kullanıma sunmaktan öte, çok sayıdaki mevcut topraklarının üzerine idareten bir yerleşim noktası kondurmak isteyenlere veya barınacak yeri olmayan kırsal bölgelerde yaşayanlara pazarlamak. Tata, küçük ev işini hallettikten sonra çatısında güneş panelinden verandasına kadar birçok konfor sunan daha büyük modelleri de meraklısına sunma peşinde.

Tata'nın ilk evleri önümüzdeki 6 ile 8 ay arasında Hindistan'daki alıcılarla ve ihtiyaç sahipleriyle buluşturması bekleniyor.

IKEA'nın da bölgeye mağaza açıp "20 metrekarede yaşıyoruz" konseptlerini sergilemeye başlamasının tam vaktidir.

Bu arada konu ilginizi çektiyse,www.300house.com adresinde 300 dolara ev üretme projesi olan birileri daha varmış. Bakmadan geçmeyin...