Yaşam Tarzı 12 AĞUSTOS 2010 / 12:11

Hayvanlarla iletişim insan evrimini etkiledi mi?

Yeni bir araştırmaya göre, hayvanların evcilleştirilmesi insanlığın evriminde kilit rol oynadı.

Yeni bir araştırmaya göre, hayvanların evcilleştirilmesi insanlığın evriminde kilit rol oynadı.


Pennsylvania State University’den çıkan yeni bir teori hayvanlar ve insanlar arasındaki etkileşimin insanlığın evriminde kilit rol oynadığını ortaya koyuyor. Antropolog Pat Shipman’ın yaptığı araştırmada hayvanların evcilleşmesinin insanlığın evrim sürecini kolaylaştırdığı iddia ediliyor.

Hayvanların evcilleştirilmesinin insanlığın genetiksel ve davranışsal evriminde önemli rol oynadığını vurgulayan Shipman, insanların hayvanları kullandığı ve gözlemlemeye başladığı zamanlarda, onları evcil anlamda benimsemeye başladığına dikkat çekiyor. Hayvanlar ve insanlar arasındaki bu iletişimin evrim sürecinde giderek artığına dikkat çeken antropolog, bu iletişimin insanları davranışsal ve genetiksel değişime ittiğini öne sürüyor.

Hayvanların davranışlarını gözlemleyen insanoğlu, 2 milyon yıldan fazla zaman önce vejeteryan beslenme biçiminden et ağırlıklı beslemeye geçti. Bu etkileşim dolayısıyla oluşturulan araç gerecin diğer yırtıcılara karşı kullanılmasının yanında beslenme biçimini de etkilediği ortada.

Araç gereç kullanımıyla başlayan evcilleştirme süreci, insanların önemli bir yaşam aracı oldu ve onlara değerli yenilenebilir kaynaklar sağladı. Shipman’a göre evcilleşen hayvan, insan gücünü pekiştirmenin ötesinde ulaşım, ham madde arayışı, dilin gelişimi gibi süreçlerde insanlığı büyük fayda sağladı ve evrim süreci böylece kısaldı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun