Yaşam Tarzı 25 KASIM 2011 / 13:55

Güney Kore’de gerçek ‘otomasyon’

Güney Kore hapishanelerindeki gardiyanların yeni iş arkadaşları 150cm boyundaki tekerlekli robotlar olacak. Digital Trends’in haberine göre bu yenilik, Güney Kore’nin robot teknolojisine yönelik ilgisini de ortaya koyuyor. Robotlar, 2012 Mart’ından itibaren Pohang şehrindeki hapishanede çalışacak. Bu bir aylık deneme başarılı olursa, o zaman daha fazla sayıda robot yakın gelecekte gardiyan olacak.

Ülkede Adalet Bakanlığı ile işbirliği içinde bu robotları geliştiren bilim adamları, bunun için 1 milyar won, yani 850 bin dolar harcadı. Daha çok gece görevinde kullanılacak olan robotlar, mahkumlar arasında şüpheli davranışları gözlemleyecek. Robottaki algılayıcılar hücrelerdeki durum bilgisini alıp, hapishanede görevli kişiye bunları raporlayacak.

Amaç iş yükünü azaltmak

Proje lideri olan Kyonggi Üniversitesi’nden Prof. Lee Baik-chul, “Ekranlar aracılığıyla koğuşları denetleyen CCTV’nin aksine, bu robotlar hapishanedeki farklı aktiviteleri analiz etmek ve olağandışı davranışları tanımlamak için programlandı. Hapishane yetkilileri de robot görevli fikrinden çok memnun. Çünkü bu onların gece nöbetlerindeki iş yükünü azaltacak” dedi.

Mahkumlar bu plana daha temkinli yaklaşıyor. Muhtemelen robotların fiziki olarak çok güçlü olacağı endişesine sahip olan mahkumlar, robotların farklı silahlarla donanmış olabileceği tedirginliğini de taşıyor. Ama Lee’nin bu endişelere karşı yanıtı net: Bu robotlar, ‘Terminator’ değil, görevleri de mahkumlara şiddet uygulamak değil. Onlar tamamen yardım için var. Bu robotları yapmayı bitiriyoruz, onların insan gibi ve dostane görünmeleri için de özel bir çalışmamız var.”

Bu arada, Güney Kore’de robotlar sadece cezaevinde çalışmıyor. Ülkede okullarda da bu yıl sınıflarda öğretmen robotların testleri yapılmaya başlandı. 1,3 milyar dolardan büyük bir yatırımla geliştirilen öğretmen robotlar, özellikle öğrencilere İngilizce öğretmek için tasarlandı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun