Yaşam Tarzı 28 AĞUSTOS 2013 / 11:16

Guardian'a baskı uygulayan Cameron protesto edildi

Dünya Gazeteciler ve Yayıncılar Birliği (WAN-IFRA), Guardian Gazetesi'ne baskı yapan İngiltere Başbakanı David Cameron'ı kınadı.Amerikan ve İngiliz istihbaratlarının dünya çapında milyonlarca internet ve telefon bağlantısını izlediği yönündeki verilerin eski CIA çalışanı Edward Snowden tarafından ifşa edilmesiyle patlak veren skandal her geçen gün yeni boyutlar kazanıyor.

Dünya Gazeteciler ve Yayıncılar Birliği (WAN-IFRA), eski bir CIA ajanı ve eski NSA çalışanı olan Edward Snowden’ın, Amerika’nın istihbarat birimlerinden Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ve Federal Soruşturma Ofisi (FBI) tarafından kullanılan telefon dinlemek ve internet kullanıcılarını takip etmek için kullandıkları PRISM (Prizma) adlı programı açıklamasını ilk olarak sayfalarında yer veren İngiliz The Guardian gazetesine yönelik İngiliz Hükümeti’nin yaptığı baskıları Başbakan David Cameron’a yazdıkları bir mektup ile protesto etti.

Bilgisayar kayıtlarının silinmesi ‘gözdağı vermek’ amaçlı bir eylem

Gazetenin genel yayın yönetmeni Alan Rusbridger daha önce gazetede yayınlanan makalesinde gizli belgeleri iade etmedikleri takdirde İngiltere Hükümeti’nin yazı işlerine gazete hakkında kovuşturma açabileceği ile tehdit edildiklerini belirtmişti. Bu gelişmenin ardından iki İngiliz istihbarat yetkilisi tarafından The Guardian’ın içinde ‘gizli belgeler’ olduğu idda edilen tüm bilgisayar kayıtlarının silindiği duyuruldu. Fakat Snowden kaynaklı bu bilgi ve belgelerin dünyanın dört bir yanına dağılmış olması sebebiyle mektupta bu eylemin “sembolik” ve “gözdağı vermek” amaçlı olduğu belirtiliyor.

Bunun üzerine İngiliz Hükümeti sözcüsü, “Ancak son derece hassas bilgiler güvenli bir ortamda saklanmıyorsa hükümet yükümlülüğünü yerine getirip bunları güvenliğe almak zorundadır” şeklinde açıklama yaparken, 120’den fazla ülkede 18 bin yayıncı, 15 bin haber sitesi ve 3 bin yayıncı kuruluşu temsil eden Dünya Gazeteciler ve Yayıncılar Birliği (WAN-IFRA) sert bir çıkışta bulundu.David Cameron’un Edward Snowden tarafından ifşa edilen belgelere yönelik verdiği tepkiyi ve belgeleri yayınlayan The Guardian’a yönelik yaptıkları baskıyı “son derece üzücü” olarak değerlendiren birlik, bir mektup yazdı. Mektupta İngiliz Hükümet’inin The Guardian’a uyguladığı baskının basın özgürlüğüne zarar verdiği ifade edilirken, hükümetin özgür ve adil bir toplum yaratmak ve bu süreçte basının sahip olduğu kritik önemin devam edebilmesi için gazetecilerin haber kaynaklarını saklama haklarına saygı göstermesi konusunda ısrar ettiklerini ifade ettiler.

‘Basın özgürlüğü’ elimizden kayıp gidiyor

Öte yandan NSA skandalının The Guardian’da yer almasından sorumlu olan editör Glenn Greenwald’ın hayat arkadaşı David Miranda Londra’da alıkonulup 9 saat boyunca terör suçu kapsamında ifadesinin alınması ise “basını yıldırmak” olarak tanımlanıyor. WAN-IFRA başkanı Tomas Brunegård ve Dünya Editörler Forumu başkanı Erik Bjerager tarafından imzalanan mektup, hapishanelerde olan ve haklarında soruşturma açılan gazetecilerden de alıntı yaparak ‘basın özgürlüğünün’ ellerinden kayıp gittiğini ve basın kuruluşları ile gazetecilere “yoğun bir iş baskısı” ortamı oluşturulduğunu vurgularken WAN-IFRA olarak The Guardian editörü Alan Rusbridger’i destekledikleri de belirtiliyor.

WAN-IFRA tarafından yazılan mektubun tamamına http://www.wan-ifra.org/articles/2013/08/26/protest-campaign-united-kingdom-23-august-2013 adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun