Yaşam Tarzı 18 NİSAN 2012 / 14:49

Greenpeace: "Apple, Microsoft ve Amazon bulutu kirli"

Microsoft’u temiz enerji kullanmaya çağırmak için şirketin İstanbul Levent’teki binası önünde Greenpeace üyeleri eylem yaptı. Aynı anda Amazon'un Lüksemburg'taki, Apple'ın da İrlanda'daki merkezi önünde de eylemler gerçekleşti, Facebook, Google ve Yahoo örnek gösterildi.Dünya çapında bulut bilişimin yaygınlaşması, veri merkezlerinin konsolidasyonu, sanallaştırma ile daha az enerji ile daha fazla veri barındırma gibi avantajlar sunması nedeniyle oldukça çevreci bir gelişme. Bunun yanında veri merkezlerinin yenilenebilir enerjiden beslenmesi ise bu teknolojinin gerçek anlamda çevreci faydasının görülmesini sağlayacak.

Greenpeace de bu duruma dikkat çekmek için Microsoft, Apple ve Amazon'a protesto düzenledi. Çevrecilerin açıklamasına göre, bu üç şirket fosil yakıtların kullanıldığı enerjiler yerine yenilenebilir enerji çözümlerine yatırımda bulunmuyor. Dünyanın en önemli bulut sağlayıcıları olan bu şirketlere karşı İstanbul, Lüksemburg ve İrlanda'da eş zamanlı protestolar gerçekleştirildi.

İstanbul Greenpeace eylemcileri İstanbul, Levent’teki Microsoft binası önünde gerçekleştirdikleri eylemle, yazılım şirketini kirli enerjiler yerine yenilenebilir enerji kullanmaya çağırdı. Üzerinde ‘Microsoft bulutun ne kadar temiz?’ yazılı pankart açan eylemciler, şirketler tarafından kullanıma sunulan bulut bilişim sistemlerine talebin artmasının kömür ve nükleer gibi kirli enerjilerin kullanımını da artırdığına dikkat çekti. Yaklaşık bir saat süren eylemin ardından, eylemciler göz altına alındı. Microsoft önündeki eylemle aynı anda, Greenpeace Lüksemburg ofisi Amazon.com Avrupa merkez binası, Greenpeace Uluslararası da Apple’ın İrlanda’daki merkezi önünde eylem yaptı.

Bulut ne kadar temiz?

Greenpeace’in dün yayımladığı “Bulutunuz ne kadar temiz?“ adlı rapora göre, bulut bilişim sistemleri çerçevesinde kendi işletmelerini kuran en büyük şirketlerden üçü olan Amazon, Apple ve Microsoft, bu işletmelerin elektriğini kömür ve nükleer gibi kirli enerjilerden sağlıyor. 80’den fazla veri merkezi ve bu konuda uzman 14 bilişim teknolojisi (BT) şirketinin değerlendirildiği rapor, bulut bilişim sitemlerinin temiz olması için gereken koşulları da ortaya koyuyor.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, “Çoğumuz, müzik veya fotoğraflarımızı bulut bilişim sistemi aracılığıyla paylaşıyor ve yedekliyoruz. Hayatımızı kolaylaştırmak için kullandığımız bu teknolojinin kirli fosil yakıtlar yerine temiz enerjilerle çalışmasını istiyoruz. Pek çok bilişim şirketi enerji verimliliği konusunda başarılı adımlar attı. Ancak Apple, Amazon ve Microsoft gibi yenilikçi ve sektörlerinde lider şirketler, veri merkezlerinin enerjisini kömürden almaya devam ediyor. Kullanıcıların bunu önemsemediğini sanıyorlar ama yanılıyorlar. Microsoft gibi öncü bir bilişim firmasının ve diğer tüm şirketlerin de temiz enerjilere doğru bir adım atması, temiz bir gelecek adına büyük bir değişim yaratacaktır” dedi.Bir veri merkezi, 250 bin dairenin elektriğini harcıyor

Dünya çapında daha çok insan fotoğraf, video veya belgelerini yüklemek ve kaydetmek için bulut bilişim sistemlerini kullandıkça, bilişim şirketleri daha fazla veri merkezi kurmak zorunda kalıyor. Bu veri merkezi binaları o kadar büyük ki bazıları uzaydan bile görülebilir. Bu merkezlerde binlerce bilgisayar olduğu için çok yüksek miktarda elektrik enerjisi tüketiliyor. Bazı veri merkezlerinde, Avrupa’da ortalama 250.000 dairenin harcadığına denk elektrik kullanılıyor. Raporun sonuçları gösteriyor ki bulut bilişim sistemi bir ülke olsaydı bu durumda tükettiği elektrik miktarıyla dünya çapında en çok elektrik kullanan beşinci ülke olurdu. Bu verilerin 2020 yılına kadar üçe katlayacağı öngörülüyor.

Google, Yahoo ve Facebook temiz enerjiye yöneliyor

Google, Yahoo! ve Facebook gibi şirketler sektörün temiz enerjiye dönmesi için öncülük etmeye başladı. Bu şirketler bir yandan enerji verimliliği için yenilikler yaparken, diğer yandan yeni veri merkezlerini kurarken yenilenebilir enerji kullanımını öncelikli tutuyor hem de hükümetlerden daha temiz enerji kaynağı seçeneklerini değerlendirmeye almalarını istiyorlar. Geçtiğimiz yıl Facebook, Greenpeace’in kampanyasına cevap vererek, enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edeceğini ve bu konuda liderlik edeceğini açıklamıştı.

Greenpeace Bulut Bilişim Sistemi olan bütün bilişim şirketlerinden aşağıdaki taleplerde bulunduğunu açıkladı:

• Şeffaf olup, enerji seçimini ve karbon ayak izini açıklamasını, yenilikçi çözümlerini paylaşarak sektörün gelişmesine yardımcı olmasını,

• İşletme politikalarında veri merkezlerini yenilenebilir enerji şebekelerinin olduğu yerlerde kurmalarını,

• Enerjilerini yenilenebilir kaynaklardan almasını,

• Devletlerin ve elektrik şirketlerinin şebekede kullanılan yenilenebilir enerji miktarlarını artırma yönünde talepte bulunmalarını istiyor.

Kampanya hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için bulutumutemizle.org adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun