Yaşam Tarzı 02 MAYIS 2012 / 10:26

GREE sosyal oyun geliştiricisi Funzio’yu 210 milyon dolara satın aldı

GREE, Funzio'yu 210 milyon dolara satın aldı

Japonya’nın mobil oyun şirketi GREE, Batı ülkelerindeki pazarlarda kendine yer edebilmek için 210 milyon dolara ABD’li sosyal oyun geliştiricisini satın aldı.Oyun sektörünün önümüzdeki yıllarda mobil ve sosyal medyada büyüme kazanması bekleniyor. Şirketlerin bu doğrultudaki girişimleri sürüyor. Japon mobil oyun geliştiricisi GREE de Funzio’ya 210 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Hem mobil sosyal oyun platformu sağlayan hem de geliştiricilerden biri olan GREE, özellikle ABD pazarına girebilmek için önemli bir adım attı. Satın almanın Mayıs ayında tamamlanması beklendiği açıklandı.

Açıklamada bulunan şirketin kurucusu Yoshikazu Tanaka, satın almanın küresel alanlara açılmak için çok önemli bir anahtar olduğunu vurguladı. Funzio, Facebook’ta oldukça popüler olan Crime City ve Modern War oyunlarının yapımcısı.

Zynga’nın “Draw Something” oyununun yapımcısı OMGPOP’u yaklaşık 200 milyon dolara satın almasının üzerine gelen bu satın alma mobil sosyal oyun piyasasının ne denli önemli olduğunu ve rekabetin hızla arttığını gösteriyor.

GREE, 2010 yılında da Openfeint’i 109 milyon dolara satın almıştı. Japon şirket, önümüzdeki dönemde Openfeint’i de eklediği küresel bir oyun platformu yaratmak için düğmeye bastı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun