Yaşam Tarzı 31 MART 2011 / 17:17

Gözlüksüz 3 boyut nasıl oluyor da oluyor?

Nikkei Nintendo 3DS'i parçalayınca gözlüksüz 3 boyutun sırrı da açığa çıktı.Nintendo'nun son oyun konsolu gözlüksüz 3 boyutlu görüntü sunabiliyor, peki ama nasıl? Nikkei, Nintendo 3DS'i parçalayarak bu sorunun cevabını aramış ve üstteki ekranı incelemeye almış.

Yapılan analize göre bu özel ekran tam 6 adet optik bileşenin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Burada en önemli parçalar ise biri görüntüyü sağlamak, diğeri paralaks bariyer oluşturmak üzere yerleşen iki adet panel. Paralaks bariyer ne yapar derseniz, uzaktaki iki noktanın gözlemciyle birlikte hareket edermiş gibi durmasını sağlayan ve beynin uzaklık belirleme faktörünü belirleyen bir katman olarak iş görüyor.Nikkei'nin çalışmasını burada görebilirsiniz. Onun kadar detaylı olmasa da, daha temiz ve anlaşılır bir diğer ameliyat da iFixit'in sitesinde yer alıyor.Son bir not olarak, iSuppli'nin Nintendo 3DS'te kullanılan parçalara dair bir analiz yaptığını ve konsolun içindeki parçaların toplam maliyetini 103 dolar olarak tespit ettiğini belirtelim.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun