Yaşam Tarzı 28 NİSAN 2010 / 07:23

Görsel işaret dili çevirmeni geliştiriliyor

GANAS Projesi kapsamında işitme engelliler için metinleri anında işaret diline dönüştüren görsel çevirmen geliştiriliyor.

GANAS Projesi kapsamında işitme engelliler için metinleri anında işaret diline dönüştüren görsel çevirmen geliştiriliyor.


INDRA, Castilla-La Mancha Üniversitesi ve Adecco Vakfı ile ortaklaşa yürüttüğü GANAS Projesi (İşaret Dili için Otomatik Animasyon Üretimi Projesi) kapsamında işitme engelliler için metinleri işaret diline dönüştüren bir çevirmen geliştiriyor. Proje ile işitme engellilerin sosyal yaşama dahil olması ve çevrelerindeki bilgilere erişebilmeleri hedefleniyor. Metinler bir bilgisayar yardımı ile üç boyutlu karakterler kullanılarak işaret diline dönüştürülüyor.

Gerçek çevirmenin videosu yol gösterici olarak kabul edildiğinde, düzenleme modülü üç boyutlu karakterin vücut hareketlerini ve yüz mimiklerini yeniden üretebilmek için çevirmenin tüm kemiklerinin pozisyonunu ve rotasyonunu hesaplıyor. Bu hareketler ve mimikler işaret dilinde bir cümle yaratmak için sonradan birleştiriliyor ve bu şekilde farklı görsel karakterler yoluyla diğer cümlelerde yeniden kullanılabiliyorlar.

Projeyle çevirmenin havaalanları, istasyonlar, okullar, iş ve işçi bulma ofisleri veya turizm alanında kullanılması hedefleniyor.