Yaşam Tarzı 06 TEMMUZ 2011 / 12:38

Google ‘özel’ üyelere karşı

Arama motorunun yeni sosyal platformu Google+’da ince ayar devam ediyor. Yeni üyeleri teşvik etmek için, ‘özel’ olarak oluşturulmuş profiller ay sonunda iptal edilecek.Google yeni sosyal platformunun promosyon çalışmalarına başladı. Google+ hesabını özel profil olarak oluşturmuş olanların yeni üyelikleri engellediğini düşünen Google bu üyeliklerin tamamını Temmuz’un 31’inde iptal edecek. Bu tarihten itibaren Google+ üyesi olmak isteyenler halka açık profil oluşturmak zorunda.

Yapılan açıklamaya göre Google, sosyal paylaşım platformlarının insanları birbirine bağlaması gerektiğini düşünüyor. Ancak özel profiller insanların birbirini bulmasını engellediği için platformu bu amacından saptırıyor. Bu yüzden de Google tüm profillerin herkese açık halde olması gerektiğini belirtiyor.

Ayrıca Google’ın açıklamasında, bu ‘herkese açık’ profillerde kişinin sadece ismi ve soyadının görünür halde olacağını, bunun dışındaki tüm bilgilerin gizlilik ayarlarını yapılabileceğini vurguluyor. Google bir anlamda ‘herkes kişi olarak bulunabilir olsun, bilgileri sınırlı’ olsun diyor.

(Ed: Eğer özel bir profil oluşturduysanız bunu silebilirsiniz. Ya da hiçbir şey yapmayın. Zaten Ağustos’un ilk günü uyandığınızda Google+ nezdinde ‘yok’ olacaksınız.)