Yaşam Tarzı 20 EYLÜL 2011 / 09:09

Google Wallet sistemi gelişiyor

Google, Visa ve American Express ile de anlaştı

Dev şirket, Visa, American Express ve Discover’ı da ödeme sistemine dahil etti. Böylece cep telefonlarının kredi kartına dönüşme süreci hız kazandı. Fiziksel paranın ortadan kalkması için sayılı zamanları yaşıyoruz.Mobil cihazlardan ödeme yapabilme teknolojisi bir süredir hayatımıza girdi. Yakın alan iletişimi (NFC) ile sadece kredi kartı dokundurularak yapılan ödeme modelleri cep telefonlarına taşınmaya başladı. Google’ın da yeni ödeme sistemi Wallet, üç yeni ödeme ağının daha katılımıyla gelişiyor.

MasterCard’ı daha önce yanına çeken Google, bu kez diğer önemli ödeme ağları ile anlaşma imzaladı. Buna göre Visa, American Express ve Discover Wallet uygulamasının bir parçası olacak. Ancak henüz yeni sistemlerin ne zaman kullanılabileceğiyle ilgili bir bilgi verilmedi. Sistemlerin birbirine uyumu için teknik detayların da çözülmesi gerekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 135 bin noktada yer alan kablosuz ödeme terminalleri aracılığıyla alışveriş yapılabiliyor. Henüz Google Wallet uygulaması sadece Samsung Nexus S’de çalışabiliyor ancak kısa zamanda uygulamanın birçok akıllı telefonda yer alması bekleniyor.

Visa da kendi dokunmatik ödeme sistemini hayata geçirmeyi planlıyor. Bu alanda rekabetin hızla artması öngörülüyor. Kupon ve fırsat sitelerinin de insanların dijital cüzdan kullanım alışkanlıklarına katkıda bulunacağı düşülüyor. Ancak ödemelerde kullanıcıya yansıyacak bir rekabet ortamının oluşması kısa vadede beklenmiyor.

ABD’deki operatörlerden Sprint, Google ile işbirliğine gitme kararı aldı. Ancak diğer operatörler Verizon, AT&T ve T-Mobile USA kendi dijital cüzdanlarını yaratmak için çalışıyor. Operatörlerin de kısa sürede Visa, Mastercard gibi ödeme devleriyle anlaşması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun