Yaşam Tarzı 20 KASIM 2009 / 09:41

Google, Chrome OS’in açık kaynak kodunu paylaştı

İşletim sistemi, 2010 sonlarına doğru cihazlarda olacak.

İşletim sistemi, 2010 sonlarına doğru cihazlarda olacak.


Google, işletim sistemi Google Chrome OS'in açık kaynak kodunu paylaştı. Google Chrome OS üzerinden çalışan ilk cihazlar 2010'un dördüncü çeyreğinde erişilebilir olacak. Google yetkilileri, teknoloji alanındaki ortaklarını, açık kaynak topluluklarını ve üçüncü parti geliştiricileri, işletim sisteminin gelişimine katkıda bulunmalarına davet etmek amacıyla kodu şimdiden paylaştıklarını belirtti.

Google Chrome OS, küçük boyutta ve hızlı olması sayesinde, kullanıcıların, bilgisayarlarını açıp internete girmeleri sürecini birkaç saniyeye düşürmek amacıyla tasarlandı. İşletim sistemi, Google'ın internet tarayıcısı olan Google Chrome temel alınarak yaratıldı. 2008 yılında kullanıma sunulan tarayıcı, internetteki yeni ve güçlü uygulamalara karşılık vermek amacıyla tasarlanmıştı. Google Chrome OS, bu felsefenin bir uzantısı olarak, hızlı, stabil ve güvenli bir internet deneyimine odaklanıyor.

"Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, insanlar gün geçtikçe daha çok zamanlarını internette geçirir hale gelip onu hayatlarının önemli bir parçası haline getirdiler. Biz de, bugünkü internet kullanışımıza uygun ve tamamen farklı bir deneyim yaratmak istedik." diyor Google Ürün Yönetimi Müdür Yardımcısı Sundar Pichai.

Google, açık kaynak kodunun ulaşılabilirliğini Mountainview'daki merkezinde düzenlenen bir etkinlik esnasında duyurdu. Daha fazla bilgi için googleblog.blogspot.com adresindeki blog gönderisini okuyabilir veya www.chromium.org adresini ziyaret edebilirsiniz.