Yaşam Tarzı 08 TEMMUZ 2009 / 07:59

Google, Chrome OS'u duyurdu

Google, Google Chrome tabanlı yeni bir işletim sistemini piyasaya sunacağını duyurdu. Yeni işletim sisteminin adı Google Chrome OS olacak.

Google, Google Chrome tabanlı yeni bir işletim sistemini piyasaya sunacağını duyurdu. Yeni işletim sisteminin adı Google Chrome OS olacak.


 Sistem açık kaynaklı bir işletim sistemi olacak ve ilk olarak netbooklari hedefleyecek. Google, 2010'un ikinci yarısında sunmayı planladığı sistemin "hafif ve Web merkezli" olacağını söyledi. Google: "Hız, sadelik ve güvenlik Google Chrome OS'un anahtar özellikleri olacak. Kullanıcı deneyiminin çoğu web üzerinde gerçekleşecek" dedi.


Kullanıcıların kötü niyetli yazılım, virüs ya da güvenlik güncellemeleri ile uğraşmaması için OS'un güvenlik mimarisi yeniden şekillendirilecek. Chrome OS x86-tabanlı PC'lerde ve ARM işlemci kullanan diğer cihazlarda çalışacak. 


Peki bunun Android açısından sonuçları ne olacak? Google bu konuda: "Chrome OS'un Android ile bir bağlantısı yok. Android akıllı telefonlar, netbooklar için geliştirildi. Chrome OS ise vaktini web üzerinde geçiren kişiler için geliştirildi. Genellikle netbooklar ve son teknoloji masaüstü bilgisayarları hedefliyor" diyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun