Yaşam Tarzı 15 EYLÜL 2011 / 09:30

Google'a ilham uzaydan mı geliyor?

GMail logosuna ilham uzaydan mı geldi?

Dünyanın en yaygın kullanılan mesajlaşma servislerinden biri olan GMail'in logosu yoksa bundan 37 yıl önce uzayın derinliklerinde kaybolan bir mesajdan mı esinleniyor?1974'te SETI, yani Amerika'da dünya dışı yaşam formlarını bulmak üzere kurulan kuruluş Herkül takımyıldızı içinde bulunan bir küresel yıldız kümesine güçlü bir radyo sinyali eşliğinde bir mesaj yolladı. 1679 karakterden oluşan bu mesaj ikilik sayı sistemi kullanılarak tasarlanmıştı. Görünüşte bir mors alfabesini andırıyordu, ancak satırları yan yana koyduğunuzda nokta ve boşlukların yan yana gelerek bir resim oluşturduğunu görebiliyordunuz.

Mesaj, her biri 23 karakterden oluşan üst üste dizilmiş toplam 73 satırdan oluşuyordu.  Her ikisi de asal sayılar olan (yani 1 ve kendisi haricinde bir tam sayıya bölünemeyen) 23 ve 73'ün çarpımı da yine bir diğer asal sayı olan 1679'a karşılık geliyordu. Böylece birileri mesajı alacak olursa, mesajın özelliklerine bakarak bile matematikten biraz anladığımız konusunda fikirleri olsun istiyorduk.

[caption id="attachment_34535" align="alignnone" width="455" caption="1974'teki mesajı yollayan Amerika'daki Arecibo teleskobu. Hayli büyük bir şey."][/caption]

Peki mesajda ne yazıyordu? Normal biri için ilk bakışta bazı yerleri açık olsa da, bazı yerlerini anlamak zor. Mesajın en üstünde kullandığımız onluk sayı sistemine dair semboller yer alıyor. Altında hayatı oluşturan beş temel elementin, hidrojen, karbon, oksijen, azot ve fosforun atom numaraları var. Hemen altında DNA'yı oluşturan şeker ve bazların formülleri, ikili sarmal yapısı ve bir insan silueti var. Radyo sinyalini göndermek için tercih edilen dalga boyu da ortalama insan boyuna karşılık geliyor. Bu figürün altında güneş sisteminin basit bir tasvirini ve bizim 3. gezegende yaşadığımızı görmek mümkün. En altta ise radyo sinyalinin gönderildiği Arecibo teleskobunun görünüşü, işleyişi ve boyutlarına dair tasvirler var.

Aşağıya açıklayıcı bir tasvir koyduk ama grafiği daha iyi algılamak üzere mesajın saf halini görmek için buraya, sonradan renklendirilmiş halini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.Şimdi Arecibo teleskobunun tasvir edildiği bölüme biraz daha dikkatli bakalım. Size de bir şeyleri hatırlatmıyor mu? Üstelik çoğunuzun bir şekilde gün içinde birçok kez karşılaştığı bir şeyi, bir sembolü.

Yani şunu:

YORUMLAR
ikidost 16 EYLÜL 2011 / 01:16 0 0
hakkaten ne saçma bir yazı...
birdost 15 EYLÜL 2011 / 17:26 0 0
Sitedeki en saçma haber... Sanki zarf ikonunu google icad etti...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun