Yaşam Tarzı 05 TEMMUZ 2011 / 09:49

Girişimcilerin yüzde 80'i 35 yaş üstü

Girişimcilerin yüzde 80'i 35 yaşın üstündeymiş meğer

Yapılan son araştırmalar, "Yeni fikirler ve cesur girişimler daha çok gençlerden çıkar" önyargısına sağlam bir darbe vuruyor. Özellikle yüksek teknolojiye yönelim gerektiren işlerde, ki buna internet de dahil, girişimlerin hep gençler tarafından düşünüldüğü ve  hayata geçirildiği yönünde bir önyargı vardır. Ancak Global Enterpreneurship Monitor tarafından yapılan bir araştırma, 2009 yılında yüksek teknoloji gerektiren işlere yönelik yeni girişimlerin yüzde 80'inin 35 yaş ve üstü kesim tarafından hayata geçirildiğini ortaya koyarak bu önyargıya darbe vurdu.

Dahası, aynı yıl Kauffman Foundation tarafından havacılık, savunma, sağlık ve bilişim gibi sektörlerde hayata geçirilen 549 yeni iş girişimi üzerinde gerçekleştirilen anketin sonuçları, 55 yaş üstü kesimin diğer yaş gruplarına göre yeni bir iş fikrini hayata geçirme konusunda iki kat daha yüksek potansiyel ortaya koyduğunu gösteriyor.

Peki neden? Birinci sebep, yaş ilerledikçe yaşam ve iş tecrübesinin artması. İkincisi, daha yaşlı olan kesimin iş ilişkisi ağı geliştirme konusunda genellikle gençlerin önünde olması. Bu durum özellikle kendi bildiği alandan çok daha farklı bir alanda iş yapmak isteyenlerin alttaki derin bağlantıları daha kolay keşfedebilmelerini sağlıyor. Üçüncü sebep de ileri yaşlardaki girişimcilerin birikimleri sayesinde genel olarak finansal sorunlara daha dirençli olması. Son olarak 2008'de yaşanan ekonomik kriz nedeniyle yıllardır çalıştığı işi kaybeden çok sayıda profesyonelin bu durumu hayallerindeki işi gerçekleştirmek için bir fırsat olarak görmesi de girişimcilerin yaş ortalamasının artması için bir sebep.

Peki neden genç girişimciler kendilerine basında bu kadar yer bulurken, orta yaşı aşkın girişimciler daha çok gölgede kalıyor? Newsweek'e göre bunun sebebi, gençlerin kendi oluşumlarını süslü web siteleri ve servislerle duyurma konusunda daha başarılı olması ve ne yaptıklarını nispeten daha anlaşılır bir şekilde anlatabilme becerisi.

İlgili raporlara bu ve bu adreslerden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun