Yaşam Tarzı 19 AĞUSTOS 2013 / 14:36

Gezi Direnişi Olimpiyat adaylığını etkiledi mi?

Dünya çapında spor etkinlikleriyle ilgili anketler düzenleyen iSportconnect’in raporuna göre, İstanbul ev sahipliği yapması istenen şehir oldu.Türkiye Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, açıklamasında “Gezi Parkı olaylarının Olimpiyat oyunlarına evsahipliğini tehdit ettiği” yönünde ifadelerde bulunmuştu.

2020 Olimpiyatları için aday şehirlerden biri olan İstanbul’un Gezi Parkı Direnişi’nin ardından da organizasyonu alması için katılımcılar tarafından ilk sırada gösterildi.Yüzde 42 ile ilk sırada yer alan İstanbul’u yüzde 33 ile Madrid, yüzde 25 ile Tokyo izledi. 9 bin 540 kişinin oy kullandığı ankette ilk sırada İstanbul’un yer alması, yazın yaşanan protestoların Olimpiyat adaylığı seyrini değiştirmediğini gözler önüne serdi.

Ankette bir diğer oylama da Olimpiyat Oyunları’na alınması istenen sporlar için yapıldı. Ülkemizde ata sporu olarak bilinen güreş en fazla istenen sporlar arasında ilk sırada yer aldı. Güreşi ikinci sırada beyzbol, üçüncü sırada ise duvar topu (squash) izledi.Daha önce de Forbes, Türkiye'yi şu anda ziyaret etmek için 10 nedeni sıralarken ilk sıraya Gezi Protestolarını koyarak turistlerin yaşayan tarihe tanıklık etmesi gerektiğini bildirmişti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun