Yaşam Tarzı 20 TEMMUZ 2009 / 10:48

Geçmişin anahtarı: yumurta tortuları

Cornell Üniversitesi ekolojisti Nelson Hairston Jr. "diriliş ekolojisi" olarak bilinen alanın öncülerinden.

Cornell Üniversitesi ekolojisti Nelson Hairston Jr. "diriliş ekolojisi" olarak bilinen alanın öncülerinden.


Hairston ve ekibi, zooplankton adlı küçük su hayvanlarının göl çöküntülerinde çürümüş ancak yüzyıllar boyunca yaşayabilir halde durmuş yumurtalarını inceledi. Bu yumurtalar açan ekip, zaman içinde yok olmamış bu yumurtalar ile, daha güncel zamana ait eşlerini karşılaştıracak ve türlerin zaman içinde nasıl evrim geçirdiğine yeni bir bakış açısı sunacak.

Göl tabanına yapışmış yumurta tortusu hücrelerini aldı. Çekirdein ne kadar dibinde uzanıyorsa, bir yumurta o kadar eskidir. Daha sonra yumurtalar optimal yumurtlama hallerine getiriliyor. Daha sonra da doğal süreç başlıyor. Hairston:"Bu yumurtaları diriltip, geçmişteki hayatın neye benzediğini keşfedebiliriz" diyor.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun