Yaşam Tarzı 03 KASIM 2011 / 17:16

Gates, Zuckerberg, Page ve Brin dünyanın en güçlü insanları listesinde

Dünyanın en güçlü insanları listesi açıklandı

ABD Başkanı Barack Obama’nın zirvede yer aldığı dünyanın en güçlü 100 kişi listesinde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 48. sırada yer alıyor. Peki bu listede teknoloji dünyası nerede yer alıyor?Forbes’un her yıl yayınladığı dünyanın en güçlü insanları listesinde teknoloji dünyasının önde gelen isimleri de kendilerine yer buldu. ABD Başkanı Barack Obama’nın ilk sırada yer aldığı listede, Recep Tayyip Erdoğan 48. sırada yer aldı.

Geçtiğimiz yıl listenin onuncu sırasında yer alan Microsoft kurucusu Bill Gates, bu yıl 5. sıraya yerleşti. Henüz 27 yaşındaki Facebook kurucusu Mark Zuckerberg de ilk ona girerek 9. sırada yer aldı. Zuckerberg geçtiğimiz yıl 40. sıradaydı.

Zuckerberg devlet başkanlarının önünde yer alıyor

Diğer teknoloji liderlerine geçmeden önce Zuckerberg’e bir paragraf açmak gerekiyor. Zuckerberg çok fazla kullanıcısı olan dev bir platformun kurucusu, birçok kişinin özel bilgilerinin sahibi olsa da 13. sırada yer alan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ya da İngiltere Başbakanı Cameron’ın önünde yer alması sahiden ilginç. Belli ki, Zuckerberg’in kitleleri etkileme gücünün siyasi liderlere göre çok daha fazla olduğuna inanılıyor.

30. sırada Google’dan Sergey Brin ve Larry Page’in yer aldığı görülüyor. İkili geçtiğimiz yıl 22. sırada yer bulmuştu. Geçtiğimiz yıl 66. sırada yer alan Amazon CEO’su Jeff Bezos, 40. sırada kendine yer buldu. Çin arama motoru Baidu’nun CEO’su Robin Li hemen Bezos’un arkasında 42. sırada görülüyor.

Apple’ın yeni CEO’su ilk kez listede

Daha önce listeye hiç girmemiş olan Apple CEO’su Tim Cook 58. sıradan listeye giriş yaptı. 5 Ekim’de hayatını kaybeden Steve Jobs, geçtiğimiz yıl 17. sırada yer alıyordu.

Forbes bu seçimleri yaparken dört önemli kriteri göz önüne alıyor.

• Kaç kişi üzerinde etkisi var?

• Kontrol ettiği finansal kaynaklar neler?

• Ne kadar ilham verici biri? Kaç açıdan insanları etkileyebiliyor? (Örnek olarak Bill Gates’in hem bir yazılımcı hem de bir yardımsever olarak insanlar üzerindeki etkisinin değerlendirildiği söylenebilir. )

• Son olarak, adayların ellerindeki gücü nasıl kullandığına bakılıyor.

Listenin tamamına ulaşmak için http://www.forbes.com/powerful-people/ adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun