Yaşam Tarzı 11 OCAK 2012 / 13:06

Foxconn çalışanları toplu intihara kalkıştı

Foxconn çalışanları toplu intihara kalkıştı

Las Vegas’ta tüketici elektroniği fuarı devam ederken, Çin’de Microsoft Xbox üretilen fabrikada geçtiğimiz hafta kötü çalışma koşulları nedeniyle 300 çalışan intihara kalkıştı.Doğu Çin’deki Wuhan’da yer alan Foxconn fabrikasının 300 çalışanı geçtiğimiz hafta intihara teşebbüs etti. Microsoft Xbox 360 üretimi yapılan fabrikadaki gelişmeler CES 2012 zamanında gündeme oturdu.

Want China Times’ın verdiği bilgilere göre, çalışanlar yönetimden maaşlarına zam istedi ancak cevap olumsuzdu. Çalışanlardan işlerini bırakarak tazminat almaları ya da işlerine zam almadan devam etmeleri istendi.

Bunun üzerine fabrikada çalışan işçilerin çoğu ayrılmayı ve tazminatlarını almayı talep etti. Ancak bu kez de yönetim çalışanların tazminatlarını vermek istemedi.

Alınan cevap işçilerin sabrını taşırdı. Fabrikanın çatısına çıkarak söz verilen tazminatın ödenmemesi durumunda atlayacakları söyleyen 300 işçi güçlükle aşağıya indirildi. Net olarak işçiler ile yönetim arasında anlaşma sağlanıp sağlanmadığı konusunda bir bilgi bulunmuyor.

Dünyanın en büyük elektronik üreticisi Tayvan merkezli Foxconn daha önce de benzer haberlerle gündeme gelmişti. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yaşanan patlama sonucunda üç işçi hayatını kaybetmiş, 20120’nun ilk beş ayında 16 işçi çatıdan atlayarak intihar etmişti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun