Yaşam Tarzı 21 TEMMUZ 2011 / 10:17

Fotoğrafta Marilyn Monroe mu görüyorsunuz, yoksa Albert Einstein mi?

Cevabı önemli, çünkü vereceğiniz cevap göz sağlığınızın durumu hakkında çok önemli ipuçları taşıyor. 2007 yılında Amerika'nın ünlü MIT Üniversitesi araştırmacılarından Aude Olivia, Marilyn Monroe ve Albert Einstein'in fotoğraflarının karışımından oluşan yukarıdaki görüntüyü yarattı. Şimdi bunun nesi ilginç diyeceksiniz, açıklayalım: Eğer bilgisayarınızın ekranındaki bu resme baktığınızda Albert Einstein görüyorsanız sorun yok. Ama Marilyn Monroe görüyorsanız, net görüşle ilgili ciddi sorunlarınız var demektir.

Neden? Çünkü resimde kullanılan karışım, sağlıklı gözlerin yakından sadece Einstein profilini fark edebileceği ve Marilyn profilini ancak uzaktan bakınca görebileceği şekilde tasarlanmış. Eğer görüşle ilgili sıkıntınız varsa, yakın mesafeden baktığınızda Einstein'i atlayıp doğrudan Monroe görüntüsüne kilitleniyorsunuz.

Dilerseniz bilgisayarın başından kalkıp birkaç adım uzaklaşarak değişimi bizzat görebilirsiniz.

Gerçekten ilginç...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun