Yaşam Tarzı 04 AĞUSTOS 2011 / 17:05

Ford, LTE'li akıllı teknolojileri sürüş güvenliğini sağlamak ve doğayı korumak için kullanıyor

Akıllı Ford araçları, birbirleriyle gerçek zamanlı iletişim kurarak sürüş şartları hakkında bilgi alışverişinde bulunuyor ve tehlikeler hakkında diğer kullanıcılara bilgi vererek güvenliğin artırılmasını sağlıyor. LTE iletişim teknolojisiyle saniyenin onda birinde mesaj alıp gönderebilen akıllı araçlar, sürücülerin ve araç güvenlik sistemlerinin farkına varamayacağı tehlikeler konusunda önceden uyarı gönderiyor. Ford, araçtan araca iletişim için LTE mobil iletişim ağını ilk kullanan marka olacak.

Ford, mevcut sistemlerle karşılaştırıldığında çok daha hızlı veri iletimi sağlayan yeni mobil iletişim ağı LTE’yi (Long Term Evolution – Uzun Vadeli Evrim) kullanarak araçtan araca iletişimi sunan ilk otomobil üreticisi oldu.

Ford’un araçtan araca iletişim teknolojisi; araçların birbirine tehlike, sürüş şartları ve trafik bilgisi konularında güncel bilgi aktarımı sağlıyor.

Öndeki araç arkadakini 10 milisaniye içerisinde uyarıyor

Lokal radyo frekansları ve en son mobil telefon ağı teknolojisine dayanarak geliştirilen Ford’un araçtan-araca iletişim sistemi, her otomobillin diğer araçlara mesaj gönderebilmesini sağlıyor ve ileride karşılaşacakları yol durumu hakkında önceden bilgi vererek hazırlıklı olmalarına imkân tanıyor. Örneğin önde giden S-MAX’ın sert bir fren yapması, arkadaki S-MAX’ta 10 milisaniye içerisinde görüntülenen bir acil durum sinyali üretiyor.

Sürücünün ya da araç güvenlik sistemlerinin göremediklerini görüyorBazı Ford araçların hali hazırda sahip olduğu Şerit Takip Sistemi, Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi, Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı Trafik İşaretleri Okuma Sistemi ve Trafik İşareti Tanıma Sistemi gibi teknolojiler, sürücüye otomatik olarak yardımcı oluyor. Araçtan araca iletişim sistemi ise sürücünün görüş alanının veya radar, ışık tespit sistemi veya kamerası gibi araç sensörlerinin menzili dışındaki tehlikeler veya değişen şartlar konusunda sürücüye önceden uyarı veriyor.

Sisteme bağlı araçlar; elektronik stabilite programı veya çekiş kontrol sistemi gibi teknolojilerden gelen araç konumu, hızı, seyir yönü, hatta uzaktan ölçüm bilgilerini birbirleriyle paylaşarak; bir başka araçla çarpışma tehlikeleri, köşeden dönünce veya yolun ilerisinde trafiğin sıkışıklığı, hatta şerit değiştirirken bir çarpışma riskinin bulunup bulunmadığı konularında birbirlerini uyarabiliyor.

Kazaları ve CO2 emisyonunu azaltacak

Ford mühendisleri, halen sürücülere görsel uyarılardan daha fazlasını sunacak gelecek uygulamalar üzerinde araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütürken güvenlik sistemlerini en üst seviyeye getirmeye ve diğer akıllı araçlardan alınan uyarılara cevap olarak kazadan kaçınma önlemleri üzerinde çalışmaya devam ediyor.

LTE gibi geniş bant iletişim kanallarını kullanma yeteneği, gelecekte yüksek sayıda aracın birbiriyle anlık iletişim halinde olmasına imkan sağlayarak; kaza sayısı azaltabilecek, trafik akışına yardımcı olarak yollardaki sıkışmaları azaltacak, dolayısıyla da CO2 emisyonunu düşürecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun