Yaşam Tarzı 26 EYLÜL 2011 / 09:19

Ford, CeBIT’te SYNC teknolojisini tanıtacak

Ford, CeBIT’te SYNC teknolojisini tanıtacak

Bilinen sesli komutların ötesinde, internete bağlanmaktan acil yardım çağrısında bulunmaya kadar özellikler sunan Ford SYNC, CeBIT Bilişim Eurasia'da Ford standında olacak.Otomobillerdeki akıllı sistemler artık araçlarda standart hale gelmeye başladı. Artık orta sınıf denilen otomobillerde kullanıcıların işini oldukça kolaylaştıran çözümler bulunuyor. Günümüz iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeleri otomotiv sektörüne aktarmayı hedefleyen Ford, SYNC sistemi ile bir otomobildeki neredeyse tüm kumandaları sesli komut sistemiyle bütünleştiriyor.

Sisteme acil yardım çağrısı eklenen ve sahip olduğu özellikleri geliştirilen Ford SYNC, otomobilin kaza yapması durumunda bulunduğu ülke ve konum fark etmeksizin kendi kendine acil yardım çağrısı yapıyor.

Emergency Assistance, kaza anında havayastığından birinin açılması veya acil yakıt kesme sisteminin devreye girmesiyle aktif hale gelerek GPS ünitesinin harita bilgileri yardımıyla araç sahibinin cep telefonu üzerinden bulunduğu bölgedeki acil yardım numarasını arayarak ilgili bölgenin dilinde kazayı bildirip, yardım çağrısında bulunuyor.Ford’dan yapılan açıklamaya göre, benzer sistemlerden farklı olarak aracın kendisinin direkt olarak ilgili mercie başvurması, otomotivde bir ilk niteliği taşıyor. Böylece sürücü ve yolcular, dilini bilmedikleri bir ülkede acil yardım için çok daha hızlı bir şekilde iletişime geçebiliyorlar.

Sesli komut verilebiliyor

MyFord Touch’ın kullanıldığı Ford SYNC, sürücü ve yolcunun sözlü emirlerle aracın temel fonksiyonlarını kumanda etmesini sağlayan, sesle aktive olan bir araç-içi bağlantı platformu. Sistem sayesinde radyonun çalıştırılmasından klimanın ayarlanmasına kadar pek çok işlevi yerine getirilebiliyor.

Microsoft ile birlikte geliştirilen MyFord Touch’lı Ford SYNC, çağımızın iletişim platformlarını da barındırdığından, sosyal ağlardan mail takibine birçok online ortamla bağlantınız sürdürülebiliyor. Araç içerisinde bulunan kişisel WiFi ağından sürücü olduğu kadar yolcu da faydalanıp online kalabiliyor.

SYNC ile araç kendi kendine WiFi özelliği taşıyor. Mevcut internet ağı sayesinde farklı müzik ve video platformlarıyla da köprü kuran Ford SYNC, burada seçilen müzik veya videoların da aracın müzik sistemi üzerinden takip edilmesine olanak veriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun