Yaşam Tarzı 23 KASIM 2012 / 18:09

Football Manager oynayan 21 yaşındaki genç gerçek bir takımın başına getirildi

Football Manager hayranı gerçek bir takımın başında

Sadece bilgisayar oyunu oynayarak kendisini geliştiren Vugar Hüseyinzade, Azerbaycan liginin önemli takımlarından FC Baku’nün A takım sorumlusu oldu.Bundan altı yıl kadar önce 25 yaşındaki bir futbol hayranının İngiltere Premier League takımlarından Middlesbrough’nun başına geçme talebi basında çokça yer bulmuştu. Football Manager oynayarak yeteneklerini geliştirdiğine inanan gencin bu talebi kabul edilmemişti.

Daha sonrasında benzer örnekler yaşandı ancak hiçbiri FC Baku gibi bir karar alamadı. İsveç’te okuyan 21 yaşındaki Azeri genç Vugar Hüseyinzade, gerçek hayatta A takımın başına getirildi. Fransız efsanelerden Jean-Pierre Papin’i dahi geride bırakarak göreve gelen gencin tek tecrübesi Football Manager oynamak.

İsveç’in Aftonbladet gazetesine röportaj veren Hüseyinzade, “Her zaman futbolun içinde çalışmak istedim ve 2002 yılından bu yana Football Manager oynuyorum” dedi. [Ed: Bu oyunu 1996-97 sezonundan bu yana oynuyorum.]

1991 yılında Bakü’de dünyaya gelen Hüseyinzade, İsveç’te aldığı eğitimin ardından ABD’nin Boston Üniversitesi’nde İş Yönetimi konusunda lisans yaptı. Şubat 2012'de kulübe danışman olarak gelen genç menajer, A takım antrenörüyle yolların ayrılmasının ardından takımın başına getirildi.

Football Manager oyunu, ilk çıktığındaki adıyla Championship Manager, 1992 yılında piyasaya sürüldüğünde yalnızca İngiltere ligindeki takımları seçmek mümkündü. 1996 yılında piyasaya sürülen oyundaysa kullanıcılar diğer Avrupa liglerini seçme şansına sahip oldular. Football Manager olarak adı değişen oyunda şu anda onlarca ülkeden yüzlerce lig ve binlerce takım seçilebiliyor.

FC Baku açıklamasına http://www.fcbaku.com/content.php?lang=en&page=2&sid=&nid=1862&n=1 adresinden ulaşabilirsiniz. Haberin Eurosport yansımasınaysa http://uk.eurosport.yahoo.com/blogs/world-of-sport/student-lands-job-running-football-team-thanks-football-140446068.html adresinden ulaşmak mümkün.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun