Yaşam Tarzı 25 ARALIK 2012 / 14:52

FBI'a göre, "Wall Street'i işgal et" hareketine katılanlar terörist

Eylül 2011'de ABD'deki sosyal eşitsizliğe karşı yürütülen protestolar için FBI tarafından "yerel terörizm" suçlamasıyla soruşturma açıldığı gün yüzüne çıktı.FBI’ın ABD ’nin New York kentinde sosyal eşitsizliği ve ekonomi politikalarını protesto için 17 Eylül 2011’de başlatılan ‘Wall Street’i İşgal Et’ hareketini ‘suç faaliyeti’ ve ‘yerel terörizm’ olarak değerlendirerek soruşturma başlattığı ortaya çıktı.

Sivil Adalet için Ortaklık Fonu’nun ele geçirdiği 112 sayfalık belgelere göre, FBI hareketin hedefindeki bankalar dâhil özel şirket temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirdi. Belgelerin ‘buzdağının görünen ucu’ olduğu yorumu yapılırken, örgüt yöneticisi Mara Verheyden-Hilliard da, “Bu belgeler FBI’ın ülke çapında hareketin barışçıl protestocularını gözetlediği, izlediği ve haklarında rapor tuttuğunun bir kanıtı” dedi. Eylülde de FBI’ın harekete ilişkin takip belgeleri Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği tarafından ele geçirilmişti. FBI, soruşturmanın ‘özel hayatı ihlal etmediğini’ savunmuştu.

Protestocular susturulmaya çalışılıyor

Protestolar sırasında ABD çapında 6 binden fazla protestocu göz altına alınmıştı. Son 30 yılın en büyük isyanı olarak nitelendirilen protestoların, son yıllarda kurulan ekonomik düzene karşı ilk baş kaldırı niteliği taşıması önem taşıyor. Kurulan kapitalist sistemde, işsizlik sorununun her geçen gün artmasına çözüm geliştir(e)meyen ABD hükümetleri, bilgi çağında gelir dağılımındaki eşitsizliği artık gizleyemez duruma geldi.

Tabii bunda teknolojik gelişmeler ve internetin hızla yayılmasıyla artan iletişim olanakları yatıyor. Google'ın açıkladığı şeffaflık raporlarında Türkiye'nin de yer aldığı "En fazla içerik kaldırılmasını talep eden" ülkeler sıralamasında ABD'nin her zaman üst sıralarda yer alması bir tesadüfün eseri değil. Mevcut duruma karşı sesini yükseltmeye çalışanlarsa sert müdahalelere maruz kalıyor ve susturulmaya çalışılıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun