Yaşam Tarzı 16 AĞUSTOS 2011 / 13:33

Facebook ve BBM üzerinden ‘su savaşı’ planladığı için göz altına alındı

Facebook ve BBM'de 'su savaşı' paniği yaşandı

Yaşanan olaylar İngiltere polisini harekete geçirdi ve 20 yaşındaki bir genç 'su savaşı' nedeniyle göz altına alındı. Görünen o ki, tüm sosyal medya siteleri ve mesajlaşma servisleri yetkililerin denetimi altına girdi.Londra’da gerçekleşen büyük kargaşanın ardından güvenlik önlemleri iyiden iyiye artmaya başladı. İngiltere’de 20 yaşındaki bir adam Facebook ve Blackberry Messenger üzerinden ‘su savaşı’ başlatmayı organize ettiği için göz altına alındı.

2008 yılında da internet üzerinden su savaşları organize edilmişti. Ancak bu seferki girişim, ismi açıklanmayan adamın kötü zamanlaması ve sıkı gözetim altındaki sosyal ağlar nedeniyle göz altına alınmasıyla sonuçlandı.

Kapalı devre iletişim ağı Blackberry Messenger (BBM) geçtiğimiz hafta yaşanan olaylar sırasında protestocuların haberleşme aracı olmuş, uygulamanın sahibi RIM bilgileri yetkili makamlarla paylaşacağını açıklamıştı.

Yetkililer olayların ardından kimlerin ne kadar süreyle konuşmalarının görüntülendiğini ısrarla açıklamasa da BBM’in pek güvenilir olmadığı ortaya çıkıyor. Ayrıca geçtiğimiz hafta İngiltere Başbakanı David Cameron, eğer suça yardımcı oluyorlarsa sosyal paylaşım sitelerindeki suçlulara ait olduğu düşünülen hesapların kapatılabileceğini ifade etmişti.

[caption id="attachment_32799" align="alignnone" width="455" caption="Tahran'da su savaşı yapan bir genç kız"][/caption]

Son dönemde yaşananlar İngiltere’deki baskının arttığı ortaya koyuyor. Daha önce benzer bir olay İran'ın başkenti Tahran'da yaşanmıştı. Teokratik rejime karşı protestoda bulunmak için su savaşı organize eden gençler, göz altına alınarak şeriat kanunlarına göre cezalandırılmıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun