Yaşam Tarzı 09 AĞUSTOS 2012 / 08:58

Facebook'ta gerçek parayla oynanan kumar başladı!

Facebook'ta gerçek parayla oynanan kumar başladı!

Sosyal iletişim ağı devi, gerçek para ile oynanan ilk kumar uygulamasını başlattı. İngiliz internet kumar şirketi Gamesys tarafından geliştirilen Bingo Friendzy isimli uygulama, para ödülü sunan oyunları oynamalarını mümkün kılıyor.Oyunla ilgili Facebook'tan yapılan ilk açıklamada, uygulamaya sadece İngiltere'deki kullanıcılarının erişebileceği belirtildi. Ancak bu yıl sonuna kadar ABD ve diğer Avrupa ülkelerinde de benzer oyunların görülmesi bekleniyor.

Sosyal iletişim sitesinin ortağı olan oyun şirketi Zynga da önümüzdeki sene gerçek para ile oynanan kumar oyunlarını piyasaya sürmeyi planladığını bildirmişti.

Bir Facebook temsilcisi, Bingo Friendzy'nin ortak bir girişim olmadığını, oyunun tamamen Gamesys tarafından geliştirildiğini söyledi. Temsilci, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Gerçek parayla kumar oynamak, İngiltere'de çok sevilen ve sıkı bir biçimde denetlenen bir etkinlik. Biz de ortağımızın oyunlarını Facebook üzerinden güvenli ve kontrollü bir şekilde yetişkin kullanıcılara ulaştırmasına izin veriyoruz" dedi.

Facebook, 18 yaşın altındaki ve "korunmasız" kullanıcıların uygulamaya erişimini engellemek için bir yaş doğrulama teknolojisi kullanmayı planlıyor. Kendi iletişim ağı üzerinden yapılan işlemlerden yüzde 30 pay alan şirket, Bingo Frenzy konusunun "ticari açıdan hassas" olduğunu belirterek, konu hakkında bir açıklamada bulunmadı.

Türkiye'de uygulamaya konulması beklenmiyor

İngiltere'nin en büyük internet kumar şirketlerinden biri olan Gamesys, Sun Bingo ve Heart Bingo'nun yanı sıra, İngiltere'nin önde gelen bingo ve slot oyunları sayfası Jackpotjoy.com'u işletiyor.

Şirket, yapılan basın açıklamasında kumar bağımlılığı riskini azaltmak adına kullanıcılara kişisel yardım seçenekleri sunulacağını bildirdi. Örneğin kullanıcılar uygulama üzerinden yaptıkları harcamalara bir sınır koyabilecekler.

Facebook, kumar uygulaması başlatma kararını motive eden şeyin İngiltere'nin sahip olduğu "olgun ve sıkı bir şekilde denetlenen kumar pazarı" olduğunu söyledi. Gamesys'in kumar uygulamalarının lisanslı ve Cebelitarık yönetimi tarafından denetleniyor olması, şirketin İngiltere'de ticari ünvana sahip olmasını mümkün kılıyor.

Amerika'da ise gerçek para ile internet üzerinden kumar oynama meselesi daha karmaşık: kanunlar, bankaların Amerikan vatandaşlarını hedef alan bahis hizmetlerine yapılan ödemeleri onaylamasını yasaklıyor. Türkiye'de de kumar oynamak ve oynatmak yasak olduğu için uygulamanın ülkemizde devreye girmesi beklenmiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun