Yaşam Tarzı 22 EKİM 2009 / 07:52

Evrim hala devam ediyor

Yeni bir araştırma insanların doğal seleksiyona karşı koyamadığını gösteriyor. Bu doğal seleksiyona göre gelecekte kadınlar daha kısa, tombul ve doğurgan.

Yeni bir araştırma insanların doğal seleksiyona karşı koyamadığını gösteriyor. Bu doğal seleksiyona göre gelecekte kadınlar daha kısa, tombul ve doğurgan.


Evrim biyoloğu Prof. Stephen Stearns yönetiminde yürütülen geniş çaplı araştırmada, menopoz dönemini geçmiş 2 bin 238 kadının sağlık verileri karşılaştırıldı. Sciencedaily.com sitesinin verdiği habere göre sonuçta daha kısa ve ağır olanların, ilk çocuğunu daha erken doğuranlar ve daha geç menopoza girenlere göre daha çok çocuk sahibi olduğu ve bu kalıtımsal özelliklerini kızlarına da geçirdiği belirlendi.

Araştırma ekibi, Massachusetts'teki Framingham kasabasında yaşayanların 1948 yılından beri tutulan sağlık kayıtlarını kullandı. 14 bin kişinin arasından doğurganlık dönemi sona ermiş 2 bin 238 kadın seçildi ve bunlara ait boy, kilo, tansiyon, kolesterol gibi verilerle doğurdukları çocuk sayısı arasındaki bağlantı incelendi.

Stearns'e göre bu doğurganlık özellikleriyle 2409 yılında, yani yaklaşık 10 nesil sonra, kadınların ortalama ağırlıkları 1 gr daha fazla, boyları 2 cm kısa, ilk hamilelikleri 5 ay daha erken ve menapoza girmeleri 10 ay daha geç olacak. Verileri değerlendirirken sosyal ve kültürel faktörlerin etkilerini hesaplardan arındırdıklarını söyleyen Stearns, böylece insanlarda evrimin sürdüğü sonucuna vardıklarını belirtti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun