Yaşam Tarzı 27 MART 2012 / 13:17

Ev partisi yapan kız mobil uygulama yüzünden babasına yakalandı

Tatile çıkan anne ve baba, evdeki enerji kullanımını ölçen mobil uygulamalarındaki aşırılığı fark edince, ev partisi veren kızlarını yakaladı.Avustralya’da yaşayan ailenin ebeveynleri kızlarını evde bırakarak tatile çıktı. Amy Rowe isimli kız da ailesine bir arkadaşının evinde kalacağını söyledi. Ancak genç kız, arkadaşında kalmak yerine, bu durumu fırsat bilerek evlerinde parti düzenledi. Amy’nin unuttuğu konu ise; elektronik mühendisi babasının mobil uygulama ile evin enerji sistemine bağlı olmasıydı.

Evin enerjisini görüntüleyen uygulamaya göz atan David Rowe, tek başına bir kızın harcayamayacağı kadar çok enerjinin harcandığını fark etti. Zira evdeki tüm ışıklar ve klima sistemleri açıktı.

Kızını arayarak evde bir enerji problemi olup olmadığı konusunda kontrol etmesini isteyen David, telefon konuşmasının ardından uygulamadan baktığında enerji kullanımının neredeyse sıfıra düştüğünü gördü. O sırada evdeki partinin karanlıkta devam ettiği sanılıyor. Zira bu durumdan şüphelenen David eve döndü ve çöpte partiden kalanları görerek şüphelerinin doğruluğuna tanık oldu.

Teknolojiyi yakından takip etmenin –aileler için- avantajlı, -çoçuklar için- dezavantajlı olduğu görüldü. Bugünlerde ailelerden gizli bir şeyler yapmak oldukça zorlaşıyor. Bu arada evin enerjisini görüntüleyen uygulama ilgili detaylar için https://www.flukso.net/ adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun