Yaşam Tarzı 18 OCAK 2010 / 12:55

Erkek kromozomları daha hızlı evriliyor

Tabi bu erkek cinsinin daha evrimleşmiş olduğu anlamına gelmiyor.

Tabi bu erkek cinsinin daha evrimleşmiş olduğu anlamına gelmiyor.


Washington Üniversitesi Genome Center'da genetik bilimciler tarafından yapılan araştırmaya göre, Y kromozomları, şempanzelerde değişen çiftleşme alışkanlıklarının genetik baskılarını karşılamak için daha hızlı evriliyor.

Uzun yıllar süren araştırmada ortaya çıkan sonuç, Y kromozomundaki değişmeyen gen olarak bilinen genlerin evrim süresince içerik ve yapı bakımından insanlar ve maymunlarda büyük ölçüde değişiyor olması. Yani tüm detayları ile incelenen Y kromozomunda, insanlarda olup şempanzelerde bulunmayan bazı genler keşfedildi. Dolayısıyla, insan ve en yakın akrabası şempanzenin Y kromozomlarındaki genetik fark yüzde 30 düzeyinde. Bu oran, diğer tüm genlerde yüzde 2'yi geçmiyor.

Kıyaslama yöntemiyle yapılan incelemelerde Y kromozomu, insan bedenindeki tüm diğer genetik kodlardan daha hızlı evrim geçiriyor. Araştırmanın ortaklarından Dr. David Page, Y kromozomundaki büyük farklılaşmayı "sürekli yeniden inşa edilen bir ev'e benzetti. Page "Y kromozomunun bu denli hızlı evrimleşmesi, erkek cinsinin daha evrimleşmiş olduğu anlamına gelmiyor" şeklinde yorumluyor.