Yaşam Tarzı 20 EKİM 2011 / 11:06

En iyi oyununu yaz! 48 saatin var

Oyunlar birer eğlence aracı olmaktan çoktan çıktı. Kalabalık bir grup oyuncu, 48 saat içinde en iyi video oyununu yazabilmek için birbiriyle yarıştı.Küçük yaşlarda ‘Cindy bebek giydirme’nin bir adım ötesine geçemeyen ‘haftasonu etkinlikleri’ üniversite çağlarında çılgın projelere dönüşebiliyor. Bunun en iyi örneği Avustralya’daki Queensland Teknoloji Üniversitesi’nde geçtiğimiz haftasonu yaşandı.

16’sı amatör, 4’ü profesyonel 20 takım, sadece 48 saat içinde en iyi video oyununu tasarlamak için birbiriyle yarıştı. Tasarım, kodlama ve sanaryo konusunda en iyi arkadaşlarını seçerek takımlarını oluşturan öğrenciler, haftasonunda canla başla çalışarak ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı.

Arstechnica.com adlı internet sitesinde takımlar tarafından alınan notların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş günlük, çalışmanın detaylarını gösler önüne seriyor. Burada, 8 saat önce fikir halinde dahi olmayan bir oyunun birkaç sahnesinin 8 saat içinde gerçekleştiği belirtiliyor.Günlükte yer alan fotoğraflara bakıldığında, takımların nöbetleşe birkaç saat uyuyarak geçirdikleri 2 günlük sürenin sonlarına doğru ne hale geldikleri açıkça görülüyor. Takımların ağzından daha detaylı bilgi almak için buraya göz atmalısınız.

(Ed: Günlüğün baş satırlarında şöyle diyor: “Bu yazıyı okuduktan sonra hâlâ bilgisayarınızla yaratıcı bir şeyler yapmak içinizden gelmiyorsa ölmüşsünüz demektir.” Biz okuduk, okurken yorulduk. Bakalım siz ne düşüneceksiniz…)

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun