Yaşam Tarzı 11 HAZİRAN 2011 / 15:00

Empati yapabilen sekste daha iyi

Araştırmalar, karşısındaki insanın duygularını anlayabilen ve iyi iletişim kurabilen insanların seks hayatlarının daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor.ABD’nin Maryland eyaletindeki Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda yapılan bir araştırma, kendini başkasının yerine koyabilen ve duygusal olarak onu anlayabilen insanların sekste daha başarılı olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacı Adena Galinsky, kendine değer verme gibi kişisel özelliklerin büyük ölçüde etkilediği seks yaşamında karşısındakiyle iyi iletişim kurabilen, sosyal ve olaylara başkasının açısından bakmayı başarabilen insanların sekste daha verimli olduğunu söyledi.

3 bin 200 kişi yanılıyor olamaz

18 ile 26 yaş aralığındaki 3 bin 200 öğrenci üzerinde yapılan çalışmada sorulan soruların cevapları; kendine güvenme ve karar alabilme (otonomi), kendini beğenme ve empati olmak üzere 3 özelliği saptamak için kullanıldı.

Sonuçlara göre bu özelliklerin üçüne de sahip kadınlarda seksten alınan haz en yüksek seviyeye ulaşıyor. Ancak erkelerde durum farklı. Sadece empati konusunda yetenekli erkekler bunu sekse yansıtabiliyor.

Diğer bir araştırmacı Sara Konrath ise empati yeteneğinin gelişmekte olan yetişkinler ve ergenlerde düşük seviyede olduğunu söyledi. Ayrıca araştırmaya göre kadınlar empati yönünden çok başarılıyken, kendini beğenme huyları pek yok.
YORUMLAR
Evren Gülyaşar 13 HAZİRAN 2011 / 10:57 0 0
Sayın okurumuz,

BTnet.com.tr sayfalarında bilim ve yaşamdan haberlere de yer vermeye gayret ediyoruz. İlgi ve dikkatiniz için teşekkür ederiz.
Adamın Biri 13 HAZİRAN 2011 / 09:26 0 0
Tamam da bu haberin teknoloji ile alakası nedir?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun