Yaşam Tarzı 01 MART 2012 / 15:38

EMC tarihe ışık tutuyor

EMC tarihe ışık tutuyor

EMC, Vatikan’ın Gizli Arşivi’nde  400 yıldır korunan, sayıları 100'ü aşan bir çok tarihi belgeyi kamuoyuna sunacak olan “Lux in Arcana” adlı serginin ana sponsorluğunu üstlendi. Daha önce Bilgi Mirası Girişimi kapsamında, "JFK Kütüphanesi’nin tüm koleksyonunun sayısallaştırılması ve arşivlenmesi sürecinin desteklenmesi" ve "Leonardo da Vinci’nin Uçuş Kitabı eserinin göz önüne alınarak yüksek çözünürlüklü, 3 boyutlu dijital formatta yeniden yapılandırılması" gibi etkinliklere destekleyen EMC, Roma Capitolini Müzesi’nde, Eylül 2012 tarihine kadar sürecek olan Lux in Arcana Sergisi’nin ana sponsoru oldu. Sergi kapsamında, Vatikan Gizli Arşivi’nde yer alan 400 yıl boyunca saklı kalmış şifreler, dosyalar, parşömenler, kayıtlar ve tarihi değeri yüksek el yazmaları ilk kez sergileniyor.

Konuyla ilgili konuşan Vatikan Gizli Arşiv Genel Sekreteri Luca Carboni, Vatikan’ın bu arşivi 400 senedir koruduğunu belirtirken, EMC’nin tarih hazinelerinin çok daha kalabalık kitlelere ulaşması konusundaki hassasiyetin takdire şayan olduğunu belirtti.

Serginin en dikkat çeken eseri Marie Antoinette’nin 1793 senesinde hapisteyken yazdığı mektup olurken, ziyaretçiler sergide bu eserin yanı sıra Amerikalı Yerliler’in Papa XIII. Leo’ya yazdığı mektup, Galileo Galilei davasından tutanaklar, Çin İmparatoriçesi Helena’nın 4 Kasım 1650’de dinini değiştirdiği törende taktığı ipek fular gibi bir çok eseri ve belgeyi görebilecekler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun