Yaşam Tarzı 14 EKİM 2011 / 14:50

Elektrikli otomobilde şarj standartları belirleniyor

Elektrikli otomobil üreticileri evrensel bir şarj sistemi için bir araya geliyor, geleceğin yakıt standartları belirleniyorUzun yıllar önce evrensel kalite standartlarına kavuşan akaryakıtın son varillerini kullanmaya yakın dünyada, sayısı artan elektrikli otomobillerin şarj konusundaki standartlarının belirlenmesine ihtiyaç duyuluyor. Hatta bazı şirketler evrensel bir şarj sistemini tasarlamak için bir araya geliyor.

İlk adımı atan markalar olan Audi, BMW, Daimler, Ford, General Motors, Porsche ve Volkswagen, artık tüm şarj konfigürasyonlarını (Voltaj/amper) bütünleştiren tek tip şarj sistemini destekliyor. Yeni sistem aynı zamanda ‘HomePlug Green PHY’yi standart bir iletişim protokolü olarak kabul ediyor. Tabii ortaklaşa belirlenen bu standart, destekleyen endüstrinin ilk şarj konnektörleri olan J1772’yi de destekliyor.

Ford’un yayınladığı bültenin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

(Ed: Bugünün benzin istasyonları yarının şarj istasyonları olacak, orası belli. Peki ya akaryakıttaki katma değerli ürünler elektrikli otomobiller için nasıl dönüşecek? Rekabet ortamında fark yaratmak isteyen istasyonların ‘hızlı şarj’ gibi özellikler sunması muhtemel ama ‘oktan’ı yüksek bir elektrik hayal gibi görünüyor.)