Yaşam Tarzı 07 TEMMUZ 2011 / 10:55

Efsane oyun ‘Civilization’ Facebook’a girdi

İlk sürümü 1991 yılında ortaya çıkan strateji oyunu Civilization’un sosyal medya sürümü, en başından beri olduğu gibi tasarımcı Sid Meier tarafından Facebook için hazırlandı.Oyuncuların binlerce yıllık insanlık tarihini inşa ettiği strateji oyunu Civilization şu anda ‘Civ World’ ismiyle Facebook kullanıcılarını bekliyor. Elbette Facebook’a uyarlanan oyunun bilgisayarda ya da konsollarda oynanabilen kadar detaylı değil.

Yine de oyuncular bir araya gelerek şehirleri inşa ederken, diplomatik girişimleri sürdürebiliyor. Bunun yanında yine bilimsel ve ekonomik gelişmeler yaratılmaya çalışılıyor.

Oyunun benzer şekilde seyredeceğini ifade eden oyunun tasarımcısı Sid Meier, “Facebook sürümünde birçok insanla bir arada hikayeyi yaratma imkanı olacak. Çok daha fazla grup deneyimi yaşanacak” dedi. Sosyal ağlardaki oyunları da değerlendiren Meier, “Facebook’ta oyun deneyiminin ilk safhalarını yaşıyoruz. Civ World, diğer Facebook oyunlarına göre çok daha oyun odaklı bir yapıda sunuluyor. Yeni bir şey deniyoruz ve FarmVille ya da klasik Civilization oyunculardan nasıl tepkiler alacağımızı bilmiyoruz” ifadesinde bulundu.FarmVille ya da diğer oyunlar gibi ‘Civ World’ de ücretsiz oynanabilecek. İçindeki sanal askeri mühimmat gibi eşyalar parayla satılacak. Ancak hiçbir şey harcamadan da oyundan keyif alınabiliyor, zira oyunda oyuncuların harcayabileceği paraların limiti bulunuyor. Meier’e göre, eğer birileri para harcayarak kazanıyorsa burada bir eğlenceden söz edilemez.

Ayrıca FarmVille gibi oyunlarda arkadaşlarından sürekli davet alan ya da profiline bir şeyler gönderilmesinden bıkan oyuncular da düşünülmüş. “Civ World” kullanıcılarının Facebook üzerinden arkadaşlarına ısrarla davet göndermesini de sağlamıyor.

Oyun bir buçuk yılda hazırlandı

“Civ World” klasik bir bilgisayar oyunu için kısa, bir Facebook oyunu içinse uzun bir zaman olan bir buçuk yılda üretildi. 200 oyuncunun aynı hikayede yer almasını destekleyen oyun, eski çağlardan başlarken uzay çağına kadar uzanıyor. Her oyuncunun bir şehri bulunuyor ve oyuncular birbirlerindeki gelişmeleri takip ederek gelişmeye çalışıyor. Ayrıca oyuncular birbirlerine savaş da açabiliyor.

“Civ World”, Zynga’nın hisselerini halka açma kararının bir hafta ardından Facebook’a girdi. Oyun Firaxis tarafından geliştirildi ve Take-Two Interactive Yazılım tarafından yayımlandı.

Oyuna başlamak ve detaylar için http://www.facebook.com/civworld adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun