Yaşam Tarzı 05 MAYIS 2011 / 18:35

EA, internetten satışlarda yer kapma çabasında

Electronic Arts, dijital oyun satışlarının bu mali yılda 1 milyar doları aşabileceği tahmininde bulundu. Şirketin bu tahmini, Zynga gibi sosyal ve mobil oyun şirketlerinin yarattığı tehdide yönelik yanıt niteliğinde oldu.

Financial Times’ın haberine göre, yılların oyun yayıncısı son aylarda Zynga ile kıyaslanmaktan yana oldukça sıkıntılıydı. Çünkü dört yıllık geçmişe sahip olan bu yeni ve başarılı şirketin değeri 6 milyar doları aştı. Yani EA’in piyasa değerinin üstüne çıktı.

Geçtiğimiz günlerde 2010 yılı rakamlarını açıklayan EA ise, dijital gelirlerinin 833 milyon dolar olduğunu bildirdi. Bu gelire mobil ve sosyal oyunlar da dahil ve söz konusu rakam, şirketin 750 milyon dolarlık hedefini aşarken, bir önceki yılın rakamlarının da yüzde 46 üstünde bulunuyor. Şirketin dijital satışlarının 100 milyon dolardan fazlası ise FIFA oyunu franchise’ından elde edildi.

EA’in paketli ürünlerdeki geleneksel bir güçlü yapısı vardı. Ama şirket, dijital büyüme kararı alıp, tüm online içerik yapılarında satışlar geliştirmeye başlayarak bu iddiası üstüne önemli bir risk aldı. Şirkete en büyük darbe ise, şirketin yöneticisi John Schappert’in geçtiğimiz ay ayrılıp, Zynga’ya geçmesi oldu. Zynga’nın ünü ise, Facebook’taki oyunlarla yayıldı.

Tüm bu gelişmelere rağmen EA hisseleri yükselişini sürdürüyor. Şirket bilanço ve gelir tablolarında da olumlu rakamlar var. Ancak şirket gelirleri, popüler Mass Effect serisinin son versiyonunun gecikeceği haberiyle olumsuz etkilenebilir. Çünkü şirketin açıklamasına göre yeni oyun, en erken gelecek yıl piyasada olabilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun