Yaşam Tarzı 25 AĞUSTOS 2011 / 10:14

E-kitaplar öyle sanıldığı kadar ucuza gelmiyor

E-kitaplar meğer sanıldığı kadar ucuz değilmiş

E-kitapların baskı ve kağıt maliyetini ortadan kaldırarak kitapların çok daha ucuza satılmasını sağlayacağını düşünmüştük. Ancak görünen o ki, e-kitaplar halen fiyat olarak kitap kiralama veya ikinci el kitap fiyatlarıyla baş edemiyor.Campusbooks.com sitesinin 1.000 civarında kitap üzerinde yaptığı fiyat karşılaştırmasının sonuçlarına göre, karşılaştırmaya giren kitaplardan yüzde 81'inde en ucuz alternatif kağıda basılı kitapları kiralayan servislerden geldi (ki bu servisler yaklaşık 4 ay ile 6 ay arasında kitabın sizde kalmasına izin veriyor). İkinci el kitaplar da yüzde 11 oranında en ucuz alternatifi oluşturdu. E-kitapların en ucuz olduğu kitap oranı ise sadece yüzde 8'de kaldı.

Dolayısıyla öyle görünüyor ki, her ne kadar e-kitapların ucuz olduğu konusunda bir önyargı olsa da sahip olma bedeli göz önüne alındığında e-kitaplar halen en iyi alternatif olmaktan uzak.

Ancak aranan kitap eğer zor bulunan bir kitapsa o zaman iş değişiyor. Bu durumda hem sahip olma maliyeti, hem erişim zahmeti açısından en iyi alternatif olarak e-kitap öne çıkıyor.

Araştırmayı yapanların yorumuna göre, mevcut okuma alışkanlıkları ve fiyat durumu göz önüne alındığında bu durum bir süre daha değişmeyecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun