Yaşam Tarzı 13 AĞUSTOS 2012 / 16:48

Düşler Akademisi'nden sınırları yok eden proje

Türkiye Vodafone Vakfı’nın engelli bireylerin sosyal hayata entegre olmalarına yardımcı olmak hedefiyle hayata geçirdiği Düşler Akademisi'nin yeni projesi hemenportre.com'da, yüzde 90 görme engelli Orhan Kıvılcım, özel bir program aracılığıyla sadece 1 dakika içinde ziyaretçilerin yağlı boya portrelerini çiziyor.Kurulmasının üzerinden kısa bir zaman geçmesine karşın şimdiden 200 bin ziyaretçi sayısına erişen sitede akademinin sanat atölyelerinde eğitim gören yüzde 90 görme engelli Orhan Kıvılcım, özel bir program aracılığıyla sadece 1 dakika içinde site ziyaretçilerinin webcam görüntülerinden, ekspresyonist ve pop art olmak üzere iki farklı tarzda yağlı boya portrelerini çiziyor.

Özel bir yazılımla webcam algılayıcısının Orhan Kıvılcım’ın görme yeteneğine göre ayarlandığı projenin en ilgi çekici noktası, portre tamamlanana kadar, karşısındaki kişinin Kıvılcım’ın yüzde 90 görme engelli olduğunu bilmemesi. Kıvılcım, sistem desteğiyle, görme engeli bulunmayan herhangi bir profesyonel ressam gibi, çizim aşamasında karşısındaki kişiyle ışık ayarı, nasıl durması, ne yönde hareket etmesi gerektiği gibi konularda konuşarak gerçek bir iletişim kuruyor ve çizimin tamamlandığı noktada site ziyaretçisi Kıvılcım’ın yüzde 90 görme engelli olduğunu öğreniyor.

Resmin bitiminde, ziyaretçiler istedikleri takdirde portreleri sosyal medya platformlarında paylaşabilirken, bu sayede Orhan Kıvılcım ve onun gibi Türkiye’deki milyonlarca engelli bireyin sanat yoluyla neler yapabileceğini çok daha geniş kitlelere duyurmuş oluyorlar.Görmeden de bazı şeyleri algılamak mümkün

Konuyla ilgili konuşan Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, Düşler Akademisi’ni kurgularken, Türkiye nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan engelli bireylerin tüm sıkıntılarını sahiplenerek, onlara yeni bir yaşam sunmak hedefiyle yola çıktıklarını söyledi.  Süel, Hemenportre sitesinin, özellikle sosyal medyayla entegrasyonu dolayısıyla bu anlamda önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Düşler Akademisi projesinde temel olarak sanatın evrensel ve engel tanımayan potansiyelinden güç aldıklarını vurgulayan Süel, engelli bireylerin içindeki yaratıcı ruhu keşfetmeleri, üretken bireyler haline gelmeleri adına sanatın çok güçlü bir araç olduğuna inandıkları belirtti. Projeyle birlikte bu yoldaki kararlılıklarını daha iyi bir şekilde yansıttıklarını dile getiren Süel, bu sayede engellilerin yaşamlarını değiştirebilecekleri için oldukça mutlu olduklarını ifade etti.

2009 yılında katıldığı Düşler Akademisi sayesinde çok geniş bir sosyal çevre edindiğini belirten Onur Kıvılcım, akademiyle tanıştıktan sonra Social Inclusion Band ekibinin içinde yer aldığını söyledi. Kıvılcım, öğrenciyken kendisini geliştirerek perküsyon eğitmenliği de vermeye başladığını belirtti. Bu süre zarfında Düşler Akademisi’ndeki resim atölyesinin dikkatini çektiğini dile getiren Kıvılcım, yüzde 90 görme engelli biri olarak resim yapıp yapamayacağımı merak ettiğini vurguladı. Yaptığı resimlerin çok beğenildiğini söyleyen Kıvılcım, böyle fırsat yakaladığı için çok mutlu olduğunun altını çizdi.

Detaylar için http://hemenportre.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun