Yaşam Tarzı 02 TEMMUZ 2012 / 16:41

Dünyadaki sistemlerin çökmesi için 1 saniye yetti de arttı bile

Sistemlerin çökmesi için 1 saniye yetti de arttı bile

30 Haziran'ı 1 Temmuz'a bağlayan gece, referans niteliğindeki atom saatlerinin dünyanın dönüşüne uyum sağlamak üzere zamanı 1 saniye geri alması dünya genelindeki birçok sunucunun çökmesine neden oldu. Biz dünyanın 365 gün 6 saatte bir tur attığını sanıyoruz, ama dünyanın dönüşü ve takvim mekanizmalarındaki işleyişi aslında son derece karmaşık bir iş. Bizim şu her 4 yılda bir eklediğimiz 29 Şubat haricinde kendi başımıza hissetmemizin zor olduğu, ancak atom saatlerinin hassas düzenekleriyle algılayabileceğimiz birçok düzeltme yapmak gerekiyor. Sunuculardan kişisel sistemlere kadar dünya genelindeki hemen her bağlı sistem de bir şekilde bu hassas zaman ölçüm cihazlarından gelen bilgiye göre saatini ayarlıyor.

İşte geçtiğimiz gün, 30 Haziran Cumartesi gününü 1 Temmuz Pazar gününe bağlayan gece bu bahsettiğimiz atom saatleri dünyanın dönüşüne uyum sağlamak amacıyla saatlerini 1 saniye geri aldılar.

1 saniye, aslında çok da önemsiz bir zaman dilimi gibi duruyor, ama değil. Kendileri 1 Temmuz'a geçmesine rağmen referans saatin hala 30 Haziran'ı gösterdiğini anlayan sistemler, "Leap Second Bug" adı verilen bir kafa karışıklığının içine düştüler. Bu durumun en belirgin örneğini 2000 yılında yaşamıştık.

Özellikle de Java altyapısıyla çalışan sistemlerin bu durumdan oldukça sağlam ölçekte etkilendiği söyleniyor. Birçok noktada sorun sunucular yeniden başlatılana kadar devam etmiş.

Olayın detaylarını Wired'in makalesinde bulabilirsiniz.