Yaşam Tarzı 07 HAZİRAN 2011 / 14:19

Dünya IPv6 günü için geri sayım başladı

Turkcell ve Turkcell Superonline, hazırladıkları IPv6 altyapısını 8 Haziran’da dün ya devleriyle beraber test edecekYeni nesil internet altyapısı IPv6 için altyapılarını uyumlu hale getiren Turkcell ve Turkcell Superonline, 8 Haziran’da ilk kez gerçekleştirilecek Dünya IPv6 Günü (World IPv6 Day) etkinliği için hazırlıklarını tamamladı.

Şirketler bu tarihte NASA ve Google, Facebook, Microsoft gibi devlerle birlikte test sürüşüne çıkacak. Internet Society tarafından düzenlenen etkinliğe Türkiye’den özel sektör şirketleri olarak sadece bu iki şirket katılacak. Resmi kuruluş olarak da TÜBİTAK-ULAKBİM ve ODTÜ yer alacak.

8 Haziran günü 24 saalik test sürüşüne çıkacak internet siteleri; Turkcell’in resmi internet sitesi turkcell.com.tr, Turkcell Superonline’nın superonline.com ve superonline.net adlı siteleri olacak.

Turkcell şebekesinde IPv6 hazır

Altyapı çalışmaları sonucunda Turkcell şebekesinin tamamında cep telefonları ile IPv6 Adres kullanımı ve IPv6 Internet erişimi testleri başarıyla tamamlanarak, GPRS ve 3G şebekesinin teknolojik olarak IPv6’ye uyumu sağlandı. Turkcell Superonline ise, tüm noktalarda IPv6 internet erişim hizmeti verilmesi için hazır hale getirildi.

Dünya çapında internet ile ilgili eğitim, politika ve standartların oluşturulmasına liderlik eden Internet Society (www.isoc.org) tarafından düzenlenecek Dünya IPv6 Günü’ne toplamda 412 internet sitesi katılacak.

İlk kez gerçekleştirilecek bu etkinliğe katılanlar, IPv6’ya uyumu hızlandırmak ve geçişte yaşanabilecek potansiyel sorunları önceden tespit ederek sorunsuz hale getirmek için destek olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun