Yaşam Tarzı 10 TEMMUZ 2014 / 13:45

Dubai ısıyı kontrol edecek

Dubai ısıyı kontrol eden bir şehir haline geliyor.

Dubai'de inşaa edilen devasa alışveriş merkezi ile dünya üzerinde sıcaklık kontrollü gezinti ağı kurulacak.  Dubai Holding' e göre 7 km uzunluğunda yürüyüş yoluyla kaplı The Mall of the World  Dubai'nin yaz aylarından 40 santigrat dereceye kadar çıkan çöl iklimine karşı yaşanabilir bir alan sağlayacak. Proje, uzun bir yürüyüş alanının yanısıra, alışveriş merkezi, kültürel alanlar, aile tema parkı da içeriyor.

Dünyanın alışveriş merkezi

The Mall of the World 278bin metre karelik bir sağlık ve kültürel alana sahip olacak. West End ve Broadway gibi dünyaca ünlü kültürel yapıları örnek alarak modellenen merkezde 4500bin metre karelik bir alan üzerinde 100 otel ve servis apartmanları yer alacak. Yıllık 180 milyon ziyaretçi gelmesi beklenen merkez ile ilgili görüşünü bildiren Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı Şeyh Muhammed bin Raşid El Maktum "Keyifli ortamlar içinde en iyi sınıfının seçenekleri bir bolluk ile bütünleşik bir kent oluşturmayı amaçladık" dedi.  Şu anda kapitalizmin fantazisi olarak görülen Mall abartılı bütçesiyle savurganlık örneği gibi görünse de, Arap dünyasının şehircilik anlayışına pek ters düşmüyor. Dubai,  2014 yılında Guinness rekorlar kitabına girdiği görkemli havai fişek gösterisi ve dünyanın en uzun binası olan Burj Khalifa binasını barındırmasıyla da dünya çapında ihtişamlı bir şehir olarak anılıyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun