Yaşam Tarzı 20 TEMMUZ 2011 / 18:05

Diş macunu kabusu sona eriyor

Tasarımcılar tüpün içindeki diş macununu son damlasına kadar kullanabileceğiniz bir tüp geliştirdi. ‘Diş macununu ortadan sıkan eşinden boşandı’ haberleriyle birçok insanın kabusu olduğu ortaya çıkan diş macunu tüpleri, birkaç tasarımcı sayesinde içindeki macunu son damlasına kadar kullanılabilir bir yapıya büründü.

Başından sonuna kadar düzgün bir şekilde kullansanız bile tüpler içinde bir miktar macun bırakıyor. Bu da tüpleri dünyanın en verimsiz ambalajlarından biri haline getiriyor. Tasarımcılar Sang Min Yu ve Wong Sang Lee ise macunun ucundaki kapak kısmını ortadan kaldırarak basınç uygulanamayan ölü noktaları ortadan kaldırıyor ve çok daha kullanışlı bir tüp ortaya koyuyor.Bir süt kartonundan esinlenerek ortaya konan ve SavePaste adı verilen yeni tasarımda, kapak kısmı yerine tüpün her iki tarafı da düz bir şekilde üretiliyor. Tüpün bir tarafındaki ince bölgeden sürgülü bir plastik kapak ile macun çıkarılıyor. Tüpte ulaşılamayan bir ölü bölge olmadığından, macun da son damlasına kadar kullanılmış oluyor. Üstelik çöpe atıldığında da geleneksel tüplerden daha az yer kaplayarak çevreye daha az zarar veriyor.

(Ed: İşin kötü yanı ise SavePaste'in sadece bir tasarım olması. Yani henüz seri üretime geçeceği (ya da geçebileceği) konusunda bir bilgi yok. Dolayısıyla bu veya bunun gibi bir diş macununun bir zaman evlerimize geleceğini söyeyebiliriz ama 'ne zaman?' sorusuna yanır vermek zor.)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun